Erişilebilirlik

Kosova Bağımsızlık İlan Etmeyi Planlıyor


Kosova’nın geleceğiyle ilgili görüşmeler uzlaşma sağlanamadan sona erdi.

Kosovalı Arnavut liderler, Mayıs’tan önce bağımsızlık ilan etmeyi planlıyor.

Arnavut heyetinin sözcüsü İskender Hüseyini, Kosova halkının bağımsız devlet ilanı için daha fazla bekleyemeyeceğini açıkladı. Priştine’de üniversite öğrencileri, bağımsızlık ilanı için yürüyüş düzenledi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Kosova ve Sırbistan arasındaki görüşmelerden sonuç alınamamasının hayal kırıklığı yarattığını, ancak Amerika’nın, BM’in öngördüğü Kosova için denetimli bağımsızlığı desteklediğini bildirdi.

Brüksel’de toplanan Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Kosova’nın bağımsızlığı konusunda ortak bir görüş belirleyemedi. Sırbistan’ın geleneksel dostu Kıbrıs, ortak bir görüşün oluşmasını engelledi ve görüşmelerin sürmesinden yana tavır koydu. Yunanistan, İspanya ve Slovakya da bağımsızlık fikrini desteklemeye çekinceli yaklaştı. Kosovalı Arnavutlar, Avrupa Birliği ile işbirliği yapmadan, bağımsızlık yolunda adım atmayacaklarını söylüyor.

Sırp Televizyonuna konuşan Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç, Kosova bağımsızlık ilan ederse, Uluslararası Adalet Divanı’na itirazda bulunacaklarını açıkladı.

XS
SM
MD
LG