Erişilebilirlik

Sarkozy ve Merkel Bush'u Destekliyor


Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Almanya Başbakanı Angela Merkel, Amerikan İstihbarat Servisi’nin İran’ın nükleer programını 2003 yılında durdurduğunu rapor etmesine rağmen, İran’ın halen tehlike oluşturduğunu savunan George Bush'a destek verdiler.

Paris’te bir araya gelen iki lider İran ile iki uçlu bir politika izlenmesini, bir yandan baskı politikası bir yandan da müzakerelerin sürmesini önerdiler. Merkel, Sarkozy’nin Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğine alternatif olarak geliştirdiği Akdeniz Birliği’ne de destek verdiğini açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Almanya Başbakan’ı Angela Merkel, aylık Franco-Alman görüşmesinin Paris ayağında dün bir araya geldiler. Toplantıdan önce Başkan George Bush ile telefonda görüşen Sarkozy Bush’a İran’a yaptırım uyulanması konusunda destek verdi. Franco-Alman zirvesinde de konuyu görüşen iki lider, Bush’u destekleme konusunda görüş birliğine vardılar.

Toplantının ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Merkel ile Sarkozy, bir soru üzerine Sarkozy Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İran'a yönelik yaptırımları artırmasını istedi. Sarkozy « Bu güne kadar İran’ı bu konuda adım atmaya zorlayan uluslararası baskıdır. İran’ın nükleer çalışmaları hala bir risk olarak gündemdeyken, neden yaptırım uygulanmasından vazgeçilmesi gerektiğini anlamıyorum » dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Sarkozy’nin İran'ın hala bir "tehlike" oluşturduğu görüşüne bütünüyle katıldığını ve Tahran'a yönelik uluslararası baskının sürmesi gerektiğini de belirtti. Merkel, İran'ın tehlike yaratmaya devam ettiği bir süraçtan geçildiğini ve dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Her iki lider de İran'a karşı iki uçlu bir politika, yani bir yandan baskı ve diğer yandan da müzakere politikasının uygulanması gerektiğini savundular.

İki liderin üzerine uzlaştığı ikinci önemli konu da Sarkozy’nin Türkiye’nin Avrupa Birliğine tam üyeliğine alternatif olarak sunduğu Akdeniz Birliği projesi oldu. Daha doğrusu Sarkozy’nin resmi açıklaması bu oldu ancak Merkel, projeye ilişkin çekinceşerini ortaya koyunca uzlaşmanın o kadar da net olmadığı anlaşıldı.

Sarkozy toplantının ardından yaptığı açıklamada Fransa ve Almanya’nın dğer Birlik üyesi ülkelere sunulmak üzere ortak bir Akdeniz Birliği Projesi hazırlama konusunda anlaştıklarını söyledi. Akdeniz’e kıyısı olmayan ülkelerin de göç, kalkınma ve çevre gibi önemli konular nedeniyle Akdeniz ülkelerinden etkilendiğini vurgulayan Sarkozy Merkel ile bölgede bir işbirliği ve barış alanı açmak için de ortak kararlılık içinde olduğunu belirtti.

Merkel de, « Akdeniz’e kıyımız olmadığı bu bölgeyle ilgilenmediğimiz anlamına gelmiyor. Bu projet bütün Avrupalıları ilgilendiriyor » diye konuştu. Avrupa’ya kıyısı olan ülkelerin yeni ve Avrupa Birliği’nden qarklı bir birlik kurmalarının Avrupa projesi açısından riskli olacağına dikkat çeken Merkel, bu iki görüşü dikkate alan bir formül bulunması gerektiğini söyledi.

Kaldı ki, Sarkozy’nin Akdeniz Birliği önerisine bazı Birlik üyesi ülkeler tarfından da şüpheyle yaklaşılıyor. Birliğin bu konudaki yaklaşımı 13-14 Aralık’ta Brüksel’de toplanacak olan AB liderler zirvesinde ortaya çıkacak.
XS
SM
MD
LG