Erişilebilirlik

'Musul Barajı Her An Yıkılabilir'


Amerikalı yetkililer, Irak’ın en büyük barajının yıkılabileceği uyarısında bulunuyor. Uzmanlar, barajın çökmesi durumunda yakındaki Musul’da, en az yarım milyon kişinin hayatını kaybedebileceğine dikkat çekiyor. Ancak yerel yetkililer, yaşanan bazı sorunlara rağmen barajın sağlam olduğunda ısrar ediyor. Haber ilk önce Washington Post gazetesinde çıkmıştı.

Kuzeybatı Irak’taki barajın hidroelektrik santralı, ülkenin en büyük üçüncü kenti Musul’a elektrik sağlıyor.

Amerikalı istihkam subaylarına göre Musul barajının derhal kapatılması gerekiyor. Askeri mühendisler, erozyon tehlikesi yüzünden barajın, dünyanın en fazla tehdit altında bulunan barajı olduğunu söylüyor. Dicle nehrinin beslediği bu baraj, her an yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Irak’taki Amerikan kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus ve Büyükelçi Ryan Crocker da, barajın çökmesinin yalnızca Musul’u değil, Bağdat’a kadar güneydeki birçok yerleşim bölgesini etkisi altına alabileceği uyarısında bulundu.

Irak hükümet sözcüsü Ali El Dabbag, Musul Barajı’nın tehdit altında olmadığını savunurken, Baraj müdürü Abdülhalik Sanun Eyüb de, paniğe gerek olmadığını söylüyor:

"Jeolojik etkenler dışında, burası bir baraj kurmak için en iyi bölge. Benim bürom bile, barajın akış yönünde bulunuyor ve ben şahsen hiçbir kaygı duymuyorum."

Eyüb, barajın üç kilometrelik bir bölümünün, alçıtaşı katmanı üzerine kurulu olmasının yolaçtığı sorunu inkar etmiyor. Alçıtaşı, suda eriyebilen bir mineral. Suyun akışı, alçıtaşı üzerinde çatlamalara ve delikler açılmasına yolaçıyor. Bu delikler betonla kapatılıyor. Eyüb bu çözüm yönteminin, barajın faaliyette olduğu 20 yılı aşkın dönemde, hep işe yaradığını söylüyor.

Iraklı mühendislerin sorunu başından beri bilmesine rağmen, barajın neden sağlam bir zemine kurulmadığı sorusuna kimse yanıt veremiyor. Baraj, inşaatların yeri konusunda hep son kararı veren Saddam Hüseyin döneminde inşa edilmiş.

Amerikan hükümetine bağlı bir denetleme dairesinin yayınladığı son rapor, sorunların üzerine tuz-biber ekti. Rapora göre, barajın onarımı ve oyukların betonla kapatılması için Washington’un verdiği 27 milyon Dolar kötüye kullanıldı, alınan önlemler de hiçbir işe yaramadı.

Amerikalı istihkamcıların önerisi, Musul barajının hemen arkasına, ikinci bir baraj kurulması. Irak hükümetiyse, yeni barajın masrafa yolaçacağını savunarak direniyor. Eyüb, Irak Su Kaynakları Bakanlığı’nın temkinli olmakla birlikte her türlü öneriye açık olduğunu söylüyor:

"Amerikalı subayların raporu, Iraklı mühendisleri ikna etmedi. Almanya, İtalya ve diğer ülkelerden uzman şirketleri de yardıma çağırdık. Soruna kesin bir çözüm bulunabileceği yönünde iyi haberler aldık."

Amerikalı yetkililer, Iraklılardan, biran önce barajın güvenliğini ulusal öncelik haline getirmesini istiyor. Yetkililere göre, hemen önlem alınmadığı takdirde baraj yıkılabilir ve binlerce kişi hayatını kaybedebilir.
XS
SM
MD
LG