Erişilebilirlik

Cohen: 'Operasyon Hata Olur'


Bill Clinton’ın başkanlığı döneminde Savunma Bakanlığı yapan William Cohen Türkiye’nin PKK terör örgütü konusunda sabrının taşmakta olduğunu anladığını ve terör örgütüne karşı yeterli adım atılmadığını söyledi. Ancak Cohen, sınırötesi operasyon konusunda Türkiye’nin itidalli davranması gerektiğini, Kuzey Irak’a askeri harekatın hata olacağını bildirdi.

Irak’taki gelişmeleri değerlendiren eski Savunma Bakanı Cohen,Hülya Polat’ın sorularını yanıtladı.

VOA: Irak savaşında gelinen nokta ne? Bush yönetimi savaşı durdurmak ve kayıpları azaltmak için ne yapmalı?

COHEN: Irak’ta kayıplar azalıyor. Ancak Irak’taki silah, cephane ve patlayıcı miktarı çok fazla ve bunlar hergün can kaybına yolaçıyor. Son zamanlarda Sünni direnişçilerin, Amerika’nın değil, el-Kaide’nin kendileri için gerçek tehdit olduğunu görerek, Amerika’yla işbirliğine girdiğini görüyoruz. Şiddetin çok yoğun olduğu bazı bölgelerdeki saldırılarda bir azalma var ve bu iyi bir gelişme. Ancak önemli olan, bunu devam ettirebilecek miyiz? Zamanla Irak’taki askerlerimizi çekebilecek miyiz? Iraklılar istikrarı koruyup ekonomik ve etnik entegrasyonu gerçekleştirebilecek mi? Biz Irak’tan ayrılmadan mümkün olduğu kadar istikrar sağlamak istiyoruz.

VOA: Amerikan Kongresi'nde Irak bölünmeli diyenler var. Bu konuda plan önerileri var. Sizin görüşleriniz neler?

COHEN: Bence bu konuda kararı Irak halkının vermesi gerekir. Bizim yapabileceğimiz, buna karar verirlerse yumuşak bir geçiş yapmalarına yardımcı olmaktır. Iraklılara federal bir sistemin onlar için daha iyi olacağını, petrol gelirlerinin adil olarak paylaşılmasını sağlayacak bir mekanizmanın şart olduğunu anlatmamız gerekir. Petrol açısından zengin olan kuzey ve güneyin gelirin tamamını alması yerine bütün ülkenin, petrol gelirini paylaşması gerektiği bütün Iraklılar tarafından kabul edilmeli. Bu olmazsa şiddet devam eder ve istikrarsızlık yıllarca sürer.

VOA: Türkiye’nin Kuzey Irak’a sınırötesi operasyon yapması konusunda ne düşünüyorsunuz? Böyle bir durum Türk-Amerikan ilişkilerine zarar verir mi?

COHEN: Bence bir sınırötesi operasyon hata olur. Türkiye’nin Kuzey Irak’a girmesi iyi olmaz. Ama Türkiye sabırsızlanmakta haklı. PKK’yı durdurmak için yeterince çaba gösterilmedi. Türk hükümeti, Amerika’nın, “PKK’yı kınıyoruz, PKK bir terörist örgüttür” açıklamalarını sabırla uzun süredir dinliyor. Doğrusu Irak hükümeti de sınırı geçerek Türkiye’de şiddet eylemleri yapanları durdurmak için yeterince gayret göstermedi. Bugün Türkiye Kuzey Irak’a girmeye hazır. Ben, Türkiye’nin Kuzey Irak’a girmekten kaçınmasını ve PKK’nın peşine düşme konusunda Amerika’yla işbirliği yapacağını umuyorum.

XS
SM
MD
LG