Erişilebilirlik

Sunucu hatası

Oops, as you can see, this is not what we wanted to show you! This URL has been sent to our support web team to the can look into it immediately. Our apologies.

Please use Search above to see if you can find it elsewhere

Seçimleri Birleşik Rusya Partisi Kazandı


Rusya’da dün yapılan genel seçimleri Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in partisi büyük farkla kazandı.

Ancak muhalefet ve uluslararası gözlemciler, seçimin adil olmadığını ve Avrupa standartlarını karşılamadığını öne sürüyor.

Şu ana kadar kesinleşen sonuçlara göre oyların yüzde 64’ünü Putin’in Birleşik Rusya Partisi, yüzde 12’sini de Komünist Parti aldı. Diğer oylar, hükümet yanlısı iki parti arasında paylaşıldı.

Yeni seçim yasasıyla yüzde 7’ye yükseltilen baraj, Birleşik Rusya Partisi’nin, parlamentonun 450 sandalyeli alt kanadı Duma’da büyük çoğunluğu elde etmesini sağladı. Muhalefet partileri ise Duma’ya milletvekili sokamadı.

Muhalefet lideri eski satranç şampiyonu Garry Kasparov, seçimi “modern Rusya tarihinin en kirlisi” olarak niteledi. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü, seçimin muhalefete yönelik bir baskı ve taciz ortamında yapıldığını bildirdi. Örgüt, geçen ay Moskova’nın yeterince işbirliği yapmadığını öne sürerek seçime gözlemci göndermekten vazgeçmişti.

Cumhurbaşkanı Putin, seçimle ilgili eleştirileri reddetti.

XS
SM
MD
LG