Erişilebilirlik

Seçim Anketlerinin Önemini


Her başkan adayı, kendisini Beyaz Saray’a götürecek yolda seçim kampanyasını şekillendirirken kamuoyu yoklamalarından ve anketlerden yararlanır. Anketler, kampanya stratejilerini nasıl etkiliyor?

Siyasi kampanyalar büyük önem taşıyan stratejik kararları almadan önce kamuoyu yoklamalarına başvuruyor. Anketler, adayların nerelere şahsen gidip halkla biraraya geleceğinden, seçmenlerin en çok hangi sorunlarla ilgilendiğine kadar birçok konuda yol gösteriyor.

1930’lu yıllardan beri siyasi anketler düzenleyen Gallup Örgütü’nden Frank Newport, bu gibi araştırmaların rehber rolü üstlendiğini söylüyor: "Siyasi partiler ve adaylar günümüzde anketleri kullanarak kampanyalarını şekillendiriyor. Genellikle hangi konulara ağırlık vermeleri, hangi konularıysa göz ardı etmeleri gerektiğine anketler sayesinde karar veriyorlar. Sonra da partiler, siyasetçiler ve adaylar, kampanya boyunca işlerin nasıl gittiğini, diğer adaylar arasında nasıl bir yere sahip olduklarını öğrenmek için anketlere başvuruyor."

Anketlerin doğru ve gerçeği yansıtır nitelikte olması gerekiyor. Bunun için de denenmiş ve kanıtlanmış formül ve prensipler ışığında örnek grubun çok dikkatli seçilmesi şart. Anket şirketi Zogby International’dan Michelle Van Gilder anlatıyor: "Örnek gruplar, matematiksel denklemler ve olasılık kurallarına göre hazırlanıyor. Amerika gibi nüfusu 300 milyon olan bir ülkede oldukça mütevazi sayılabilecek bir örnek grup oluşturabilirsiniz. Bu grup, bin kişiden oluşabilir, böylece anket düzenleyenlerin çoğunun örnek grubundaki kişi sayısı, bini geçmez. Bu örnek grupla son derece yüksek bir doğruluk oranına ulaşmanız mümkün."

Zogby ve Gallup gibi büyük anket şirketleri örnek gruplarına seçtikleri kişilere ulaşmak için telefon anket merkezleri işletiyor. Anketlerin sadece küçük bir kısmı, yüzyüze ya da Internet üzerinden yapılıyor.

Anketçiler, bazı sorular sorarak her başkan adayının çeşitli konulardaki fikirlerinin seçmenlerden destek görüp görmediğini araştırıyor.

Anketler siyasi partilerin siyasi eğilimler hakkında fikir edinmesini de sağlıyor. Anketler sayesinde, seçmenlerin Demokratlara mı, yoksa Cumhuriyetçilere mi daha sıcak baktığı belirleniyor.

Ancak Gallup şirketinden Frank Newport, bazı adayların anket sonuçlarına fazla tepki göstererek şanslarını azaltma riskine girdiklerini söylüyor: "Bazı adaylar, kamuoyunun isteğine göre, bazı konulardaki tutumlarını değiştiriyor, ve bu yüzden seçmenlerden gördükleri destek azalıyor. Adaylar bu konuda dikkatli olmalı."

Amerika’da seçim gününe kadar birçok anket yapılacak ve bu anketler, hem siyasetçiler hem de siyaset uzmanlarca uzun uzun yorumlanacak. Ancak kuşkusuz en önemli anket, seçim sandığı olacak.

XS
SM
MD
LG