Erişilebilirlik

'CDU Türkiye’nin AB Üyeliğini Değerlendiriyor'


Almanya’da koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi CDU, hafta sonunda gerçekleştirilecek Genel Kongresinde Türkiye’nin AB’ne üye olmaması yönündeki bir hükmün partinin yeni temel ilkeler programında yer alıp almayacağına da karar verecek.

Başbakan Angela Merkel’in lideri olduğu CDU`nun 21. Genel Kurultayı, Hannover kentinde Pazar günü başlayacak. Kurultayda öne çıkması beklenen konuların başında, CDU`nun kolisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD`yle olan fikir ayrılıklarının iyice belirginleşmesi geliyor.

Zira iki partner arasındaki gerilim sürekli artıyor, CDU, reform politikalarından vazgeçmeyeceğini açıklarken, SPD ise sağlık reformunun ve emeklilik yaşının yükseltilmesinin yeniden ele alınmasını, ayrıca gelir vergilerinin de arttırılmasını talep ediyor. Bu tartışmalar ekseninde, kamuoyunda koalisyonun çatırdamaya başladığı ve erken seçimlerin yaklaştığı dillendirirken, kurultayın bir diğer tartışmalı konusu olan Türkiye`nin AB’ye üye olmaması yönündeki ibarenin temel ilkeler programına girmesi ise halen tartışılıyor.

Başbakan Merkel’in başını çektiği, Türkiye’ye üyelik yerine imtiyazlı ortaklık verilmesi yönündeki görüşler kurultay öncesinde ağırlık kazansa da, partinin ağır toplarından milletvekili Willi Zylajew, AB`nin Türkiye'ye ihtiyaç duyduğunu, CDU’nun buna karşı alacağı tavrın yanlış olacağını ifade ediyor:

Türkiye Avrupa için önem arz eden bir ülkedir. Türkiye AB için bir zenginliktir ve AB dünyada güçlü bir ülke olmak istiyorsa partner ülke Türkiye`yi üye ülke olarak içine almalıdır. Bunun yolu Türkiye'yle imtiyazlı bir birliktelik değil, tam üyelik noktasındadır.

CDU yönetim kurulu üyesi Emine Demirbüken’de Türkiye`nin üyeliğine sıcak bakan CDU’luların bulunduğunu, ancak azınlıkta kaldığını dile getiriyor. Salı gününe dek devam edecek kurultayda, Türkiye`nin AB`ne üye olmasına karşı tavır alan ibarenin temel ilkeler programına girmesine kesin gözüyle bakılıyor.
XS
SM
MD
LG