Erişilebilirlik

28 Kasım Amerikan Basınından Özetler


Washington Post yaklaşık 50 ülke ve kuruluşu bir araya getiren Annapolis zirvesini, bir başarı olarak görüyor. Gazete, bundan sonraki sürece ilişkin önerilerini de şöyle sıralıyor:

"Amerika’nın bundan sonraki en büyük katkısı, İsrail ve Filistin liderlerinin gerekli tavizleri vermesine uygun siyasi ve diplomatik ortamı oluşturmak olabilir. Yol haritasının uygulanması da yaşamsal bir önem taşıyor. Yasadışı Yahudi yerleşimlerinin kapatılması ve Filistin tarafının da terörü önlemek için ciddi adımlar atması, Olmert ve Abbas’a şu anda sahip olmadıkları bir kamuoyu desteği sağlayabilir. Amerika, İsrail ve Abbas Hamas’ın denetimindeki Gazze şeridine yönelik bir strateji geliştirmedikçe, Annapolis süreci devam ettirilemez. Görüşmeler sürerken, Gazze’nin mikrop biriktirmesine izin verilemez."

New York Times, Annapolis’te İsrail ve Filistin taraflarının 2008 sonuna kadar bir barış anlaşmasına varma kararına rağmen, bu hedefe ulaşmanın zorluğuna dikkat çekiyor. Gazete, tarafların üzerinde görüşmeler yapılacak konuların başlıklarını bile sıralayamadığını vurguluyor:

"İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın arkasında kamuoyu desteği olmaması, bir anlaşmaya varılabilmesi için Amerika’nın, Arap liderlerin ve diğer büyük ülkelerin maksimum desteğini gerekli kılıyor. Aralarında Suudi Arabistan ve Suriye’nin de bulunduğu 49 ülke ve uluslararası kuruluşun zirveye katılması cesaret verici. Ancak, İran ile Hamas ve Hizbullah’ın konuk listesinde olmaması da dikkat çekici. Gerçekten bir anlaşmaya varılabilmesi için Başkan Bush’la Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın bu konuda ciddi bir çaba harcaması ve tarafların üzerinde uzlaşabileceği öneriler geliştirmesi gerekiyor."

USA Today, başkanlık seçimi yaklaşırken, adayların küresel ısınma konusuna yeterince ilgi göstermemesini eleştiriyor. Gazete, eleştiri oklarını özellikle Cumhuriyetçi adaylara yöneltiyor:

"Küresel ısınma, Cumhuriyetçi adaylar için zor bir konu. Bu konu, iş dünyasına yakın bir çizgi izleyen partinin, ekonomik büyümeyi destekleyen politikalarına tam olarak uymuyor. Küresel ısınma Demokrat adaylar için de kolay değil. Onlar da küresel ısınmayla mücadelenin ekonomiye etkisi konusunda fazla bir şey söylemiyor. Ancak küresel ısınmaya karşı harekete geçilmesi düşüncesi, partilerden bağımsız olarak, giderek daha geniş bir destek buluyor. Bush’un yerine geçecek isimlerin de artık bu konudaki politikalarını netleştirmesi gerekiyor."

Los Angeles Times, Venezuela halkının anayasa değişikliği konusunda Pazar günü referandumda oy kullanacağını hatırlatıyor. Gazete, söz konusu anayasa değişikliğiyle, Devlet Başkanı Hugo Chavez’in bir diktatörlük kurmayı amaçladığını öne sürüyor:

"Chavez’in referandumda başarı kazanması, Latin Amerika’nın, Amerika’nın ve en önemlisi de Venezuela’nın kaybı demek olacaktır. Ancak bunu önlemek için Amerika’nın yapabileceği hiçbir şey yok. Venezuela’nın geleceği Venezuela halkının elinde. Eğer Pazar günü yanlış bir tercihte bulunurlarsa, bunun bedelini çok ağır biçimde ödeyecekler."

XS
SM
MD
LG