Erişilebilirlik

'Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanmalı'


Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Baş Ekonomisti ve Ekonomik Analiz Bölümü Başkanı Dr. Fatih Birol, kurumun Dünya Enerji Görünüm raporunu, Amerikan dış politikasında en etkili düşünce kuruluşu olan Dışilişkiler Konseyi’nde sundu. New York’ta bulunan Birol, konuşmasında Uluslararası Enerji Ajansı’nın Çin ve Hindistan üzerine yoğunlaşan raporu üzerinde durdu.

Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti ve Ekonomik Analiz Bölümü Başkanı Dr. Fatih Birol New York’ta Dışilişkiler Konseyi’nde yaptığı sunumda, Dünya Enerji Görünüm raporuna göre küresel enerji ihtiyacının 2030 yılında bugünküne oranla yüzde 50 fazla olacağını belirtti.

Birol Çin ve Hindistan'ın ise dünyanın en hızlı büyüyen enerji pazarları olarak şu anki ekonomik büyümelerini aynen devam ettirmeleri halinde, 22 sene sonra bu iki ülkenin, dünyadaki enerji talebi artışının yüzde 40'dan fazlasından sorumlu olacaklarını vurguladı.

Uluslararası Enerji Ajansı ekonomisti, her iki ülkenin de 2030’a kadar enerji ihtiyacının iki katına çıkacağına dikkati çekti. Çin’in bu sene en fazla sera gazı salımı yapan ülke olarak ABD’nin önüne geçmesinin beklediğini de söyleyen Birol, Hindistan’ın da 2015 yılında üçüncü en fazla sera gazı emisyonu salan ülke olacağını belirtti.

Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti, ABD’nin Çin ve Hindistan’la beraber küresel ısınma konusunda işbirliği yapması gerektiğini vurguladı ve Aralık ayında Bali'de yapılacak iklim zirvesinde Washington’un söz konusu iki ülke ile iklim değişikliğiyle mücadele konusunda artık gerekli adımları atması gerektiğini söyledi.

Birol, ayrıca Çin ve Hindistan'ın yüksek enerji talebinin, uluslararası enerji fiyatlarını, enerji yatırım ihtiyaçları ile bunların finansmanını, enerji kullanımına bağlı karbondioksit salımını ve uluslararası ticaret hareketlerini bire bir ilgilendirdiğini belirtti.

Konsey’deki konuşmasının ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fatih Birol, Türkiye’nin enerji kaynakları açısından son derece fakir bir ülke olduğunu hatırlattı. “Türkiye daha fazla yenilenebilir enerji kaynakları kullanmalı ve nükleer enerjiye yönelerek enerji verimliliği artırmalı” diyen analist, Türkiye’nin özellikle Rusya’ya olan doğal gaz bağımlılığından mutlaka kurtulması gerektiğinin altını çizdi.

Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti, “Nükleer enerjisiz Türkiye, Rusya ve Orta Doğu ülkelerine enerji açısından çok fazla bağımlı hale gelir. Ayrıca nükleer enerjinin karbondioksit emisyonu açısından da avantajı olduğu bilinmeli” dedi.

Bunun yanısıra Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynakları konusunda da özellikle su, rüzgar ve güneş enerjisinden mümkün olduğunca faydalanması gerektiği belirten Birol, “bunun için hükümetin yeterli teşvik ve sinyalleri vermesi lazım” dedi.

Birol ayrıca Türkiye’nin enerjiyi çok daha verimli kullanması gerektiğini sözlerine ekledi. Hem konut, hem sanayi sektöründe enerjinin israf edildiğini ifade eden Birol, ABD ve Avrupa'ya göre Türkiye'de enerji verimliliğinin son derece düşük olduğunu belirtti. Birol, enerji verimliliğini artıracak kanunların hükümet tarafından gündeme getirilmesi gerektiğini savundu.

Kasım ayı içerisinde Amerikan Enerji Bakanı ile bir araya gelen Enerji Bakanı Hilmi Güler de Türkiye’nin Küresel Enerji Ortaklık projesine katılmayı düşündüğünü açıklamıştı. Güler, bunun Türkiye’nin büyüyen enerji ihtiyacını karşılamak ve yurtdışına bağımlı akaryakıt ihtiyacını azaltmak için gerekli olduğunu vurgulamıştı.

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Baş Ekonomisti Fatih Birol da Enerji Bakanı’nın görüşlerine katılmakla beraber; Türkiye’nin nükleer enerji kullanımına sağılıklı ve şefaf bir karar verme sürecinden geçerek başlaması gerektiğini belirtti.

Birol, “nükleer santralin yapılacağı yerdeki insanların rızası mutlaka alınmalı, onlar da karar verme mekanizmalarına mutlaka dahil edilmeli” dedi.

Deneyimli analist nükleer enerjinin tüm faydalarına karşın “halka rağmen” uygulamaya geçilmesine ise karşı olduğunu belirterek “Bu konu halka en iyi şekilde anlatılmalı ve onların rızası alınarak harekete geçilmeli” diye konuştu.
XS
SM
MD
LG