Erişilebilirlik

EXPO 2015: Gül İzmir İçin Paris'e Gitti


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk hükümeti ve devletinin Dünya Fuarı Wolrd EXPO’nun 2015 yılında İzmir’de düzenlenmesi için kulis faaliyetlerinde bulunmak üzere Paris’e giderek Fuarı düzenleyen Uluslararası Sergiler Bürosunun (BIE) 142. Genel Kurul toplantısına bizzat katıldı.

İzmir’in İtalya’nın Milano kentiyle yarıştığı Genel Kurul’a İtalya Başbakanı Romana Prodi de katıldı.

Gül ve Prodi, iki ülke arasındaki sıcak ilişkilere dikkat çekerek, “İyi olan kazansın” mesajı verdiler.

Türkiye, dünyanın en büyük fuarlarından World Expo’nun 2015 yılına İzmir’in ev sahipliği yapabilmesi için var gücüyle çalışıyor. İzmir’in tek rakibi ise İtalya’nın tarihi kenti Milano. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise Dışişleri Bakanlığı döneminden bu yana projeye kişisel önem ve destek veriyor. İzmir’in kazanması için kulis yapmak ve fuarı düzenleyen Uluslararası Sergiler Bürosunun (BIE) 142. Genel Kurul toplantısına bizzat katılmak üzere Paris’e gelen Gül, Sergiler Bürosu Başkanı Wu Jianmin ve Genel Sekreteri Vincente Loscertales ile Genel Kurul öncesi sohbet etti. Daha sonra Genel Kurul’da Türkiye heyeti adına son sözü alan Cumhurbaşkını Gül, İzmir’in bütün kıtalara açılan bir kent olarak, dünyanın tüm renklerini bir araya getirebilecek potansiyeli olduğunu savundu.

Konuşmasında Türkiye’nin İslam Konferansı üyesi olduğunu ve İspanya ile Birleşmiş Milletler çatısı altında Medeniyetler İttifakı projesini yürüttüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, İngilizce olarak yaptığı sunuşta, İzmir’in, farklı din, gelenek ve kültürlerin tarihte ve bugün uyum içinde yaşadığı ender kentlerden biri olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, stratejik açıdan İzmir’in doğu-batı, kuzey-güney arasında önemli bir aks teşkil ettiğini söyledi ve Afrika, Asya ve Avrupa’dan milyonlarca kişinin birkaç saatlik yolculukla bu kente ulaşabileceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Türkiye ve İzmir’in EXPO 2015 organizasyonu düzenlemeyi hak ettiğine güçlü bir şekilde inandığını bu organizasyonun yalnız Türkiye için değil, Orta Asya’dan Kafkaslar’a Orta Doğu’dan Güneydoğu Avrupa’ya kadar geniş bir alan için de önemli bir mesaj olacağını söyledi.

Türkiye’nin sunuşunda yer alan en renkli kişilik ise hiç kuşkusuz Fransız yazar Mario Levi oldu. Levi, sunuşta söz alarak İzmir’in Karataş semtindeki ünlü asansörü dedesinin yaptırdığını belirterek, “dünyanın bütün kültürlerinin buluştuğu İzmir’in fuarı almayı hakettiğini söyledi.

Türkiye’nin ardından Expo 2015 için yarışan İtalya heyeti danslar ve şarkılarla süslenen son derece renkli bir sunuş yaptı. Sunuşa bizzat katılan İtalya Başbakanı Romano Prodi, Türkiye’nin sunuşunun ardından Amerika’nın Sesi mikrofonlarına konuştu.

İtalya Başbakanı, Türkiye’nin sunuşunun nasıl bulduğu sorumuza “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile dost olduklarını, Türkiye ile İtalya arasında da güçlü dostluk ilişkisi bulunduğuna dikkat çekerek, bu seferliğine bir yarış içinde karşı karşıya geldiklerini belirtti ve “İyi olan kazansın” dedi.

XS
SM
MD
LG