Erişilebilirlik

Amerika-Irak İlişkileri Görüşülecek


Amerika, Irak’la ikili ilişkilerin geleceği konusunda görüşme başlatma kararı aldı. Telekonferans aracılığıyla görüşen Başkan Bush ve Irak Başbakanı Nuri el Maliki, bu konuda hazırlanan bir ilkeler bildirisine imza attı.

Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Irak işlerinden sorumlu yetkilisi Korgeneral Douglas Lute, görüşmelerin siyasi, ekonomik ve uzun vadede Irak’ta tutulması planlanan Amerikan askerlerinin sayısını da içeren güvenlik konularını kapsayacağını açıkladı.

Korgeneral Lute görüşmelerin, Irak’taki Amerikan kuvvetlerinin görev süresini BM Güvenlik Konseyi dışında belirlemeyi amaçladığını söyledi. 2003 yılından bu yana, Irak’ta bulunan Amerikan kuvvetlerinin görev süresi her yıl Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından uzatılıyor.

Güvenlik Konseyi bu yılın sonunda da Amerikan kuvvetlerinin görev süresini uzatacak. Ancak Iraklı yetkililer, Birleşmiş Milletler’in bu yetkiyi son kez kullanmasını istiyor. Douglas Lute, Amerika ve Irak arasındaki ikili görüşmelerin gelecek yıl başında başlayıp Temmuz ayında bitmesinin planlandığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG