Erişilebilirlik

Möln Katliamının 15'nci Yıldönümü


Irkçı Alman Neo-Nazilerin bir Türk aileyi yakarak öldürdüğü Mölln ve Solingen saldırıları, Almanya’nın yakın tarihine kara birer leke olarak geçen olaylar. Bugün Mölln’de üç Türk vatandaşının öldürülüşünün 15’nci yıldönümünde anma törenleri yapıldı, ırkçı saldırılar kınandı.

90lı yılların başında patlak veren ırkçı saldırıların doruk noktasında ilk saldırı, 22 Kasım 1992 günü Almanya'nın Mölln kentinde meydana geldi. İki ırkçı Alman gece saatlerinde, yıllardır kendi hallerinde Möşlln’de çalışıp, yaşayan Arslan Ailesi'nin evini kundakladı. Yanıp kül olan evde Vahide Arslan, Yeliz Arslan ve Ayşe Yılmaz can verdi.

Olayın failleri yakalanarak mahkeme önüne çıkarıldı. Daha Mölln davası sürerken, 28 Mayıs 1993'te ırkçı Almanlar bu kez de Solingen kentinde katliama giriştiler. Türklerin yaşadığı üç katlı evin ateşe verilmesi sonucu ikisi çocuk, 6 Türk yanarak can verdi, üçü ağır 15 kişi yaralandı.

Bugün Mölln kentinde düzenlenen törenlerle Almanya’daki Türklerin hafızasına kazınan bu olaylardan ilkinde yaşamını yitirenler anıldı. Türk toplumunun temsilcileri ve yerel Alman politikacılar tarafından, yakılan evin önüne çelenk bırakıldı, sessiz yürüyüş düzenledini ve mevlit okutuldu.

Törenleri gerçekleştiren Türk Cemaati Başkanı Cemre Küçükkaraca yüksek düzeyde Alman siyasetçilerininin gelmemesini protesto ederken, aradan 15 yıl geçmesine rağmen acılarının hala çok büyük olduğunu söyledi. Mölln’deki olay, 1990’da birleşen Almanya’da ırkçıların ölümle sonuçlanan ilk saldırısıydı.

Ondan sonraki yıllarda bu saldırılar durmadı, geçen 15 yılda Almanya’da çeşitli uluslardan toplam 120 insan ırkçı saldırılar sonucunda yaşamını yitirdi. Türk kökenli Federal milletvekillerinden Sol Parti’den Hakkı Keskin, Almanya’nın Mölln olayından yeterli dersi çıkarmadığını ve aşırısağa, ırkçı çevrelere karşı kararlı mücadele verilmediğini savunanlardan.

Bu arada Almanya Göç ve Uyumdan Sorumlu Bakanı Maria Böhmer'i Amkara’da kabul eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son bir yıl içerisinde Almanya'daki Türk toplumuna ve mülklerine yönelik seksene yakın saldırı gerekleştiğini belirtti. Erdoğan, artan saldırılar karşısında Alman hükümetinin ciddi tedbirler alması gerektiğini söyledi.
XS
SM
MD
LG