Erişilebilirlik

Kosova Seçimleri


Haftasonunda Kosova'da yapılan Parlamento seçimlerini Haşim Taki kazandı. Taki, Kosova’nın bu seçimlerle bağımsızlığa hazır olduğunu gösterdiğini söyledi.

Kosova Birleşmiş Milletler Radyosu ile Kent FM radyosu için çalışan Kosovalı gazeteci Engin Beyoglu, son seçimi ve bağımsızlık müzakerelerini radyomuz için değerlendirdi.

Beyoglu, Melek Çağlar’ın sorularını yanıtladı. Söyleşiyi yukarıdaki Windows Media bağlantısına tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Rusya'dan Uyarı

Rusya, Kosova’yı tek yanlı bağımsızlık ilan etmemesi için uyardı.

Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov bölgenin statüsüyle ilgili nihai kararın Sırplar tarafından da kabul edilmesini şart olduğunu söyledi.

Moskova’da Sırbistan Dışişleri Bakanıyla görüşen Lavrov, tek yanlı çözümün tüm bölgede istikrarsızlık yaratacağını öne sürdü.

Sırp Bakan Vuk Jeremic ise ülkesinin görüşmelerde esneklik gösterebileceğini ancak toprak bütünlüğünden ödün vermeyeceğini söyledi.

10 Aralık’ta sona erecek görüşmelerde bugüne kadar hiçbir ilerleme sağlanamamasına rağmen, taraflar bugün Brüksel’de tekrar bir araya geldi.

Kosova’da seçimlerini kazanan eski gerilla lideri Haşim Taki, Brüksel’de yaptığı açıklamada, bağımsızlık için acele etmeyeceğini, Amerika ve Avrupa Birliği ile işbirliği yapmadan bu konuda hiçbir adım atmayacağını söyledi.


XS
SM
MD
LG