Erişilebilirlik

Paris'te Grevin Ateşi Sönüyor


Fransa’da bütün hızıyla devam eden ve adeta yaşamı felç eden grevlerin ateşi 9’uncu gününde sönmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Sarkzoy’nin emeklilik yaşını yükselten yeni emeklilik reformunu protesto etmek üzere 9 gündür greve çıkan demiryolu işçileri, tarafların dün mayasa oturmasının ardından yavaş yavaş işbaşı yapma kararı almaya başladılar. Paris’te hayatın giderek normale dönmesi bekleniyor.

Fransa’da 9 gündür devam eden demiryolu işçilerinin grevi, hükümet ve işverenle masaya oturan sendikaların çoğunlukla işbaşı yapma kararı almaları nedeniyle yavaşladı.

Hükümetin,son derece ince bir planla, sendikalarla görüşmeyi kabul etmesi ve görüşmeleri bir aya yayması taktiği üzerine sendikalar greve devam edip etmeme konusunda ikiye bölündüler.

Sud-Rail sendikası, müzakerelerin yanısıra greve de devam edilmesini savunurken, ülkenin en büyük işçi konfederasyonu CGT, bir ay gibi uzun bir süre greve devam edilemeyeceğini, müzakereler sonuçlanana kadar grevin askıya alınabileceği görüşyünü dile getirdi.

Müzakerelerin başlamasının ardından, 45 ayrı işyerinde çalışan işçilerin Genel Kurullarında yapılan oylamada, 42’sinde işbaşı yapma kararı çıktı. CGT, hükümetin demiryolu çalışanlarının taleplerini dikkate alan bir müzakere takvimi önerdiğini belirterek, müzakeler sonuçlanana kadar grevin askıya alınması görüşünün ağır bastığını açıkladı.

Bunun üzerine dün ülkede şehirler ve ülkelerarası yolcu taşıyan hızlı trenler (TGV) normal çalışma seyrine döndü. Ancak, grev, hafiflemekle beraber, tren ve metrolarda etkisini yarın da sürdürecek. Hükümet tarafından açıklanan rakamlara göre, grevin ülkeye günlük maliyeti 400 bin euro.

Hükümet, 9’uncu günü geride bırakan grevin ülkeye milyarlarca Euro’ya mal olduğunu ve masaya oturulduğu halde greve devam edilemeyeceğinin altını çiziyor.

Olayları medyanın önünde ve tek başına çözmeyi seven Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy grevler boyunca sessiz kalmayı tercih etti. Nicolas Sarkozy, 10 gün boyunca ilk kez önceki gün sessizliğini bozarak, “Greve başlamak kadar grevden çıkmasını da bilmek lazım. Hem greve devam edip, hem masaya oturulmaz. Emeklilik yasasından geri adım atmayacağımız bilinmeli” dedi.Sarkozy, grevlerin askıya alınmasının ardından Pazartesi günü 'Alım gücünün artırılması' başlıklı büyük bir reform paketi açıklamaya hazırlanıyor.

Hükümet, işveren ve işçiler arasındaki ikinci randevu 29 Kasım tarihinde. Müzakereler için biçilen en son süre ise 18 Aralık.

XS
SM
MD
LG