Erişilebilirlik

Türkiye Annapolis Zirvesine Katılıyor


Türkiye ve Mısır, Amerika’da yapılacak Orta Doğu barış konferansına katılacağını resmen bildirdi.

Konferansta iki ülkeyi, Dışişleri bakanları Ali Babacan ve Ahmet Ebul Geyt temsil edecek. Türkiye ve Mısır, konferansa katılacağını bildiren ilk müslüman ülkeler oluyor.

Amerika, Annapolis kentinde 27 Kasım’da yapılacak konferansa Türkiye dahil 50 kadar ülke ve kuruluşu davet etti.

İsrail’le diplomatik ilişkisi bulunmayan Suudi Arabistan, Irak ve Suriye gibi ülkeler de konferansa çağırıldı.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü, Başkan Bush’un İsrail ve Filistin liderleriyle konferanstan bir gün önce ve bir gün sonra ikili görüşmeler yapacağını açıkladı.

Dışişleri Bakan Yardımcılarından David Welch de Arap ülkelerini, toplantıya katılarak barışın ve iki devletli çözümün uygulanmasında rol sahibi olmaya çağırdı.

Orta Doğu Barış konferansının 26 Kasım’da Amerikanın Annapolis kentinde başlayacağı resmen açıklandı. Konferansa Dışişleri bakanı Ali Babacan başkanlığında bir heyetle Türkiye de katılacak. Bush Yönetimi yetkilileri, konferansın İsrail-Filistin uyuşmazlığına iki devletli çözüm yolunu açacak görüşmeler için bir başlangıç noktası olacağını söylüyor.

Konferansa devet edilen ülke ve kuruluşların listesi oldukça uzun. Konferansa 50 ülke ve uluslararası örgüt katılıyor. Bunlar arasında İsrail ile diplomatik ilişkisi olmayan Suudi Arabistan, Suriye ve Irak gibi Arap ülkeleri var.

Amerika Dışişileri Bakan Yardımcılarından David Welch, basın brifinginde davet edilen yaklaşık 20 Arap ya da Müslüman ülkeden kaçının katılacağı konusunda bir tahminde bulunmaktan kaçındı.

Konferansın Orta doğu uyuşmazlığına iki devletli çözüm bulma çabaları için bir çıkış noktası olacağını umduğunu söyleyen Welch şöyle konuştu:

'Arap ülkelerinin hepsinin katılması bekliyoruz. Çünkü bu konferans ciddi bir girişim.. İki devletli çözüm için görüşmeler başlatma gibi ciddi bir amaca hizmet ediyor..Arap ülkeleri bunu uzun zamandır istiyordu. Şimdi bu isteklerinin gerçekleşebileceğini görüyorlar. Bizim kanımızca, Orta doğu’ya kapsamlı barış getirme konusundaki sorumluluklarını yerine getirme açısından Arap ülkeleri için uygun bir zaman.'

Konferans, Pazartesi günü Beyaz Saray’da Başkan Bush’un Filistin lideri Mahmut Abbas ve İsrail başbakanı Ehut Olmert ile görüşmesiyle başlayacak ve üç gün sürecek.

Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice, önce Amerika, Rusya, Avrupa Birliği ve BM’den oluşan Orta Doğu Dörtlüsü temsilcileriyle biraraya gelecek ve Dışişleri bakanlığında tüm konferans davetlileri için akşam yemeği verecek.

Konferans, ertesi gün Annapolis kentindeki Deniz Harp Akademisinde toplanacak. Dışişleri bakanlarının üç oturumda biraraya geleceği konferansın açılış konuşmalarını Başkan Bush, Filistin lideri Mahmut Abbas ve İsrail başbakanı Ehut Olmert yapacak.

Bakan yardımcısı David Welch, üç günlük konferansın başarıyla sonuçlanmasının, Amerika açısından ne anlama geldiğini açıklamadı ancak toplantının Orta Doğu’da durumu değiştirme potansiyeline sahip olduğunu söyledi:

'Konferans, bölgede kapsamlı barışın parçası olarak bir Filistin devleti kurulması konusunun görüşülmesi yolunu açacaksa bu önemli bir aşamadır. Bu, bir süredir izlediğimiz siyasi tabloda köklü bir değişiklik demektir.'

Bush yönetimi Suudi Arabistan’ın konferansa katılmasına büyük önem veriyor. Bush, bu konuyu geçenlerde Kral Abdullah ile telefonda görüştü.

Bakan yardımcısı Welch, Suudi Arabistan’ın katılacağını umduğunu, Suriye’nin de katılması ve Golan Tepeleri konusunu gündeme getirmesi halinde Amerika’nın evsahibi olarak bunu duymazlıktan gelmeyeceğini söyledi.


XS
SM
MD
LG