Erişilebilirlik

20 Kasım Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Pakistan’da demokrasinin önündeki asıl engelin devlet başkanı Pervez Müşerref olduğunu savunuyor. Gazete, bu nedenle Bush yönetimine General Müşerref’i kurtarmaya çalışmaktan vazgeçmesi çağrısında bulunuyor.

"General Müşerref’in görevden ayrılması seçeneğini içermeyen hiçbir senaryo, Pakistan’daki siyasi krizden olumlu bir sonuçla çıkılmasını sağlayamaz. Hem Pakistan’ın hem de Amerika’nın çıkarları anayasanın yeniden tesis edilmesini, bağımsız yargının güçlendirilmesini, hiçbir sınırlama olmadan basın özgürlüğünün sağlanmasını, bütün partilerin katılabileceği özgür ve adil seçimleri gerektiriyor. Ve General Müşerref’in de çok iyi bildiği gibi, bütün bu koşulların sağlandığı bir ortamda kendisinin görevi sürdürmesi mümkün değil."

USA Today Amerika’nın İran’a karşı askeri bir harekata girişmesinin en son seçenek olarak düşünülmesi gerektiğini savunuyor. Gazete, Tahran’a karşı diplomatik yöntemlerde ısrar edilmesi çağrısını yineliyor. Gazetenin yorumu şöyle devam ediyor:

"Bütün çabalara rağmen diplomatik çabalar ve yaptırımlar başarısız olursa, Amerika zor bir soruyu cevaplandırmak zorunda kalacak. Nükleer silah sahibi ve terörü destekleyen bir İran mı daha tehlikelidir yoksa İran’a yapılacak bir askeri müdahalenin sonuçları mı? Bu sorunun cevabı zor olsa da, kimin cevaplandırması gerektiği çok açık. Eğer Amerika savaşa girecekse, bu, bütün riskler bilinerek ve kamuoyu desteği alınarak yapılmalıdır. Zaten anayasa da bu yüzden savaş ilan etme yetkisini Kongreye vermiştir."

Boston Globe Kosova’da eski gerilla lideri Haşim Taki’nin zaferiyle sonuçlanan seçimin ardından Balkan sorunun hala sürdüğünü vurguluyor. Gazete, Kosova’nın tek yanlı olarak bağımsızlık ilan etmesinin başka ülkelerde de ayrılıkçı eğilimleri körükleyebileceği uyarısında bulunuyor.

"Kosova’da çoğunluğu oluşturan Arnavutların bu istekleri, özellikle bölgedeki Birleşmiş Milletler vesayetinin verimsizliği ve yolsuzluklar göz önüne alındığında son derece anlaşılır bir şey. Ancak Avrupalı, Amerikalı ve Rus arabulucular, iki tarafın da üzerinde uzlaştığı bir çözüm bulununcaya kadar Sırbistan’la Kosovalıları müzakere masasında tutmalıdır. Bu çözüm, Kosova’daki Sırp azınlığın ve Sırplara ait kutsal yerlerin Sırbistan’a bırakılmasını ve küçük ölçekli bir nüfus mübadelesini gerektirebilir. Ancak bulunacak çözüm ne olursa olsun, dış güçlerce dayatılmamalı ve iki halk tarafından da kabul görmelidir."

New York Times 2500 araştırmacının çalışmasıyla hazırlanan İklim Değişikliği raporuna göre, küresel ısınmanın insan faaliyetlerinden kaynaklandığını vurguluyor. Araştırmacıların görevini yaptığını belirten gazete, “şimdi sıra siyasetçilerin” diyor.

"Hazırlanan raporu Başkan Bush da okudu ve kendi danışmanlarının da okumasını istedi. Bush, yıllarca inkar ettikten sonra, şimdi böyle bir problemin varlığını kabul etmeye başladı. Ancak soruna bir çözüm bulunabilmesi için hala gönüllü olarak alınacak önlemlere bel bağlıyor ve daha iddialı önlemlerin Amerikan ekonomisine getireceği yükten kaygı duyuyor. Ancak Bush ve diğer liderler, hazırlanan raporu daha dikkatli okursa, önlem almakta gecikmenin maliyetinin yüksek olacağını görecektir."

XS
SM
MD
LG