Erişilebilirlik

İsrail 441 Mahkumu Serbest Bırakıyor


Bu ay sonunda Annapolis’de yapılacak konferans öncesinde bölgede hareketlilik arttı. İsrail Başbakanı Ehud Olmert 441 Filistinli mahkumun serbest bırakılacağını açıkladı.

İsrail bunun bir iyiniyet göstergesi olduğunu belirtiyor ancak Filistin tarafı sayıyı yeterli bulmadı. İsrail’le mahkumların serbest bırakılması görüşmelerine katılan Filistinli yetkililer 441 sayısının az olduğunu ileri sürüyor. Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas İsrail’den hapishanelerinde tuttuğu 11 bine yakın mahkumdan 2 binini serbest bırakmasını istemişti.

Mahkumların bırakılması kararı taraflar arasında olumlu adımların atıldığı izlenimini verse de aslında konferans öncesinde çözüm bekleyen konularda önemli bir gelişme yok. Annapolis’de ortak bir deklerasyon yapılması için kurulan pazarlık grupları metin hazırlamakta zorlanıyor. "İsrail bir yahudi devletidir” ibaresinin metne konulmasını isteyen İsrail’e Filistin karşı çıktı.

Konferansa günler kalmışken İsrail ve Filistin’in Annapolis’de ayrı ayrı deklerasyonlar sunmaları oldukça muhtemel. Tıkanan pazarlıklar konusunda, İsrail Başbakanı asıl pazarlıkların konferans sonrasında başlayacağını ileri sürdü. Filistin’in nihai sınırları, Kudüs’ün statüsü ve mültecilerin geri dönüş hakları gibi temel sorunların Annapolis sonrasında konuşulmaya başlayacağını belirten Olmert’in bu fikrine Filistin tarafı ise katılmıyor.

Annapolis öncesinde düzenli olarak biraraya gelen Abbas ve Olmert bugün bir kez daha görüştü. İki liderin görüşmesinden "ortak deklerasyon metni üzerinde görüşülmeye devam kararı çıktı. Abbas’la görüşmeye gitmeden önce kabinesiyle biraraya gelen İsrail Başbakanı bir son dakika açıklamasıyla İsrail’in yeni yerleşim yerleri yapmayacağını duyurdu. Ancak Olmert’in bu açıklaması Filistin tarafının isteklerine yeterince cevap vermiyor. Zira Filistin, yerleşim birimlerini sürekli genişleten inşaat faaliyetlerinin de tamamen durmasını istiyor. İsrail'in 1967 savaşında ele geçirdiği topraklara kurduğu yerleşimler uluslararası hukuka göre yasadışı; fakat İsrail buna itiraz ediyor.

Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas’ın danışmanlarından Nebil Aburdini “Filistin’in pozisyonu bu konuda nettir” dedi. Abhurdini Filistin’in Annapolis konferansına katılma sebeplerinin başında İsrail yerleşim yerlerinin inşasının durdurulması olduğunu söyledi.

Konferans öncesinde Başbakan Ehud Olmert’in aldığı kararlardan tek memnun olmayanlar Filistinliler değil. İsrail parlamentosundaki muhalefet partileri de Olmert’ten şikayetçi. Muhalefet, Başbakanı asli görevi olan İsrail çıkarlarını korumayı unutmuş olmak ve Filistin’e aşırı taviz vermekle suçluyor.

XS
SM
MD
LG