Erişilebilirlik

'PKK'lı Partilerin Faaliyetlerine İzin Vermeyeceğiz'


Irak Kürdistan Yerel Hükümeti Başbakan Yardımcısı Ömer Fatah PKK’ya karşı son zamanlarda bazı önlemler aldıklarını söyledi. Fatah Washington’daki Amerikan Barış Enstitüsü’nde konuştu.

Kürdistan Yerel Hükümeti Başbakan Yardımcısı Ömer Fatah Türkiye ile çok iyi ilişkiler istediklerini ve Türkiye’nin, Saddam yönetimi sırasında kendilerine uzattığı yardım elini asla unutamayacaklarını söyledi. Türkiye’ye olan minnettarlıkları karşılığında terör örgütü PKK’ya karşı bazı önlemler aldıklarını belirten Fatah, bu önlemleri kendi sınırları içinde PKK’ya geçiş izni vermeme , PKK ile ilişkisi olan siyasi partilerin kuzey Irak’ta faaliyet göstermesi ve büro açmasını yasaklama olarak sıraladı.

PKK’ya lojistik destek sağlamadıklarını ve bundan sonra da sağlamayacaklarını belirten Fatah, PKK’ya karşı olduklarını ve PKK tarafından gerçekleştirilen şiddet olaylarını kınadıklarını belirtti.

PKK sorununun askeri yöntemlerle çözülemeyeceğine de işaret eden başbakan yardımcısı aksi takdirde hem Kürt hem de Türk halklarının zarar göreceğini söyledi. Soruna barışçı bir çözüm bulmaya çalışacaklarını vurgulayan Fatah , uluslararası toplumun da desteğini memnuniyetle karşılayacaklarını belirtti. Fatah’ın Amerikan Barış Enstitüsü’nde yaptığı konuşmanın basına dağıtılan yazılı metninde yer alan bazı ifadeler ise dikkat çekiciydi. Kuzey Irak’taki dağlık bölgeyi karış karış kontrol edemeyeceklerini belirten Fatah, Türk ordusunun yıllardır baş edemediği PKK’nın yok edilmesinin kendilerinden istenmesinin yanlış olduğunu savundu. PKK’ya karşı ellerinden geleni yaptıklarını ve daha da fazlasını yapmaya devam edeceklerini belirten Fatah, ‘Kürtler’in tek dostu dağlardır. Aynı şey PKK hakkında da söylenebilir. Sınırdaki dağlar yıllardır PKK’ya barınak olmuştur ve siyasi bir çözüm bulunana kadar da olmaya da devam edecektir’ ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı, olası bir sınır ötesi operasyon hakkındaki düşünceleri sorulduğunda ise Türkler’in böyle bir eylemde bulunmayacaklarını umduklarını söyledi.

Amerika’ya Türklerin sınır ötesi operasyonuna karşı çıktığı için teşekkür eden Fatah böyle bir operasyonun şiddeti körükleyeceğini ve hem Türkiye hem Amerika açısından sorun doğuracağını önesürdü.

Fatah bir soru üzerine Kerkük’ü kürtleştirmeye çalışmadıklarını ancak bir referendum halinde Kerkük’ün Kürt Yerel Yönetiminin bir parçası olmasını isteyenleri desteklediklerini belirtti. Fatah sanılanın aksine kendilerinin Irak federsyonunun bir parçası olarak kalmak istediklerini ve Irak’ın bölünmesini desteklemediklerini söyledi.

XS
SM
MD
LG