Erişilebilirlik

Fransa: Le Pen Siyaseti Bırakmayı Planlıyor


Fransa ve Avrupa politikasında yabancılara karşı yükselen aşırı milliyetçiliğin sembolü haline gelen Front National partisinin lideri Jean Marie Le Pen, siyasi hayatını noktalıyor. Partisinin kongresinde son kez tek aday olan Le Pen, koltuğunu kızı Marine Le Pen’e devretmeye hazırlanıyor.

Fransa siyasetinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin eksilmez siması, yedi kez aday olan ve yedi kez kaybeden Fransızların polemik ustası aşırı sağcı lider Jean Marie Le Pen, siyasete veda edeceğini açıkladı. Le Pen, 1972 yılından bu yana kurduğu ve genel başkanlığını yürüttüğü partisi Front National’e üç yıl daha başkanlık ettikten sonra emekliye ayrılacak.

Son seçimlerde büyük oy ve para kaybeden Le Pen, bir dönem daha genel başkan olmaya karar vererek, partisinin bu hafta sonu Bordeaux kentinde yapılan kongresinde son kez aday oldu. 20 bin parti üyesinin doğrudan oy kullandığı genel kurulda, tek aday olan Le Pen, oyların yüzde 97’sinden fazlasını alarak yeniden seçildi. Artık fiziken genel başkanlığı daha fazla taşımasının mümkün olmadığını belirten Le Pen’in son misyonu, bütçe açığı 9 milyon Euro’yu aşan ve binasını satışa çıkaran partisini içine düştüğü maddi bunalımdan çıkarmak olacak.

Parti Genel Kongresi’nde, Le Pen’in ayrılması kadar konuşulan bir başka konu da doğal liderden boşalacak koltuğa kimin geçeceğiydi. Fransız aşırı sağ partisinin başına geçmesi beklenen en güçlü aday yaşlı liderin uzun süredir yetiştirdiği kızı Marine Le Pen. Ancak başından beri birlikte siyaset yaptığı Genel Başkan Yardımcısı Bruno Gollnish ile Parti Sekreteri Karl Lang da genel başkanlık için Marine Le Pen karşısında yarışmaya hazır olduklarını açıkladılar.

Rakip adaylar, yönetimlerin babadan çocuğa geçtiği monarşi döneminin artık kapandığı, demokratik yarış içinde en iyi kim ise onun seçileceğini dile getirdi. Ancak anketler, partililerin yüzde 81’inin Marine le Pen’i başta görmek istediklerini ortaya çıkardı bile. Jean Marie Le Pen’e gelince, 35 yıldır aşırı sağcı görüşleriyle Fransız siyasetinde çoğu zaman marjinal kalan, zaman zaman da kitle partisi olmaya oynayan “kurt politikacı” hitap gücüyle hep gündemde kaldı.

Kurucusu olduğu Front National ile Avrupa Birliği’ne karşı çıktı, Fransa’nın bağımsızlığını savundu, uluslarlarası kuruluşlar ve başka ülkelerin Fransa’ya ‘direktif vermelerini’ eleştirdi. Kendine özgü direk konuşma tarzı, açıkça bütün uç düşüncelerini dile getirmesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi hep başardı. Avrupa’da yabancı düşmanlığının yükseldiği 2000’li yıllara gelindiğinde tüm yabancılara kapıların kapatılması gerektiğini söyleyerek herkesin tepkisini çektiği sanıldı. Ama 2002 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 17’sini alarak herkesi korkuttu. Fikirleri, rakibi Nicolas Sarkozy tarafından kopyalanan Le Pen, 2007’de büyük hezimete uğradı ve yeniden marjinalleşti.

XS
SM
MD
LG