Erişilebilirlik

Irak'ta Bombalı Saldırılar


Irak’ın çeşitli bölgelerinde direnişçiler tarafından düzenlenen saldırılarda en az 20 kişi hayatını kaybetti. Bunlardan dokuzu başkent Bağdat’taki bombalı saldırıda öldü.

Başkentin Karrada semtindeki saldırıda bomba yüklü araç, Irak maliye bakanlığında görevli bir yetkilinin araç konvoyu geçerken patlatıldı. Saldırıda 20 kişi de yaralandı, hedef alınan yetkili yara almadan kurtuldu.

Bu arada Bakuba’da üç Amerikan askeri bir intihar bombacısı tarafından öldürüldü. Aynı bölgede Iraklı yetkililer, bir çocuk parkı yakınında yol kenarına yerleştirilen bombanın patladığını, olayda üç çocuğun öldüğünü duyurdu. İki olay arasında henüz bağlantı kurulamadı.

Musul’da da patlayıcı yüklü araçla düzenlenen saldırıda iki kişi ölürken, Tikrit’te yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu bir Iraklı polis hayatını kaybetti.

Tüm bu saldırılara rağmen Amerikan ordusu, Irak’taki direnişçi saldırılarının Haziran ayından bu yana yüzde 55 düşüş kaybettiğini açıkladı. Amerikan ordusu, yıl başında başladığı Irak’a ek asker sevkıyatını Haziran ayında tamamlamıştı. Askeri sözcü, tüm Irak genelinde bu saldırıların yolaçtığı ölüm olaylarının yüzde 55, başkent Bağdat’taysa yüzde 75 azaldığını kaydetti.
XS
SM
MD
LG