Erişilebilirlik

15 Kasım Amerikan Basınından Özetler


Washington Post, Venezüella’da 2 Aralık’ta referandumda oylanacak olan anayasa değişikliklerinin Devlet Başkanı Hugo Chavez’e diktatörlük yetkileri vereceğini savunuyor. Gazete, değişikliklerin kabul edilmesi durumunda Chavez’in yeni bir Fidel Castro olacağını belirtiyor:

“Chavez’e direnme gücü ve cesareti giderek artıyor. Hükümet yanlılarının saldırılarına rağmen, binlerce öğrenci yürüyüşler düzenliyor. İnternet’te hükümetin neden olduğu şiddet olaylarının fotoğrafları ve videoları dolaşıyor. Chavez tarafından hain ilan edilmelerine ve ölüm tehdidi almalarına rağmen, muhalif liderler seslerini yükseltiyor. Venezüella, ülkeyi dünyadan kopartacak ve geri bıraktıracak bir diktatörlüğe doğru gidiyor. Ancak Venezüella halkının özgürlüklerini mücadele etmeden vermeye yanaşmaması umut veriyor.”

USA Today, Amerika’nın dış ticaret ve bütçe açığının, doların değerini de düşürdüğü görüşünde. Gazete, doların değer kaybetmesinin hem Amerikalılar açısından yaşamı daha pahalı hale getirdiğini hem de Amerika’nın gücünü azalttığını yazıyor:

“Amerikan dolarının değer kaybetmesinin en önemli nedeni Amerikalıların çok fazla tüketmesi ve çok az tasarruf yapması sonucunda oluşan bütçe açığıdır. Bu nedenle, yöneticilerin tasarrufu teşvik edecek önlemler alması gerekiyor. Bunun için de hükümetin mali politikalarına öncelik vermek gerekir. Bazı ekonomistler doların değer kaybetmesi sayesinde ihracatın arttığını belirterek endişe duyulmaması gerektiğini söylüyor. Bu doğru, ancak bunun bedeli yaşam standardının düşmesi oluyor. Sağlıklı ve dinamik bir ekonomiyle değer kazanan dolar, Amerikalıların daha iyi bir yaşam standardına ulaşmasını sağlayacaktır.”

New York Times da konut kredileriyle ilgili yasal düzenlemenin bugün Kongre’de oylanacağını hatırlatıyor. Gazete, Kongre üyelerini tüketicilerin haklarını korumaya ve çeşitli lobilerden gelen baskılara direnmeye çağırıyor:

“Konut kredilerinde yaşanan sorunlar, zaten bir çok Amerikalının acı çekmesine neden oluyor. Üstelik, işlerin daha da kötüye gitmesi bekleniyor. Haciz işlemlerinin daha da artacağı ve bu durumun genel olarak ekonomiyi olumsuz etkileyeceği öngörülüyor. Temsilciler Meclisi’ndeki tasarı, yaşananların tekrarlanmamasını garanti altına almalıdır. Bunun da tek yolu Kongre üyelerinin tüketicilerin çıkarlarına öncelik vermesidir.”

Boston Globe, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in atom bombasının sırlarını çalan casus Georgi Koval’a ülkesinin en yüksek nişanını verdiğini duyuruyor. Gazete, Putin’in casuslara bu kadar önem vermesinin Rusya’da kurulan sistemin bir yansıması olduğunu vurguluyor:

“Putin, Koval’ı Rusya Federasyonunun kahramanı olarak onurlandırırken, gizli polisliği de Rusya’da kurduğu yeni düzenin en büyük değeri olarak gördüğünü ortaya koydu. Liberal değerlerin ters yüz edilmesi, sadece Putin’in kişiliğini yansıtmakla kalmıyor aynı zamanda iktidara getirdiği yeni sınıfın değer yargılarını da gösteriyor. Putin’in Koval’ı ödüllendirmesi de Rusya’nın büyük bir güç olarak konumunu korumasında en çok casuslara güvendiğini ve Rusya’nın güvenliğini casusların sadakatine bağladığını kanıtlıyor. Diğer ülkelerin buna çok dikkat etmesi gerekiyor.”
XS
SM
MD
LG