Erişilebilirlik

Almanya'da Hükümet Krizi Devam Ediyor


Almanya’da aylardır süren koalisyon krizi bugün Başbakan Yardımcısı Franz Müntefering’in istifasıyla yeni bir boyut kazandı. Sosyal Demokrat Partili Müntefering, ailevi sebepler nedeniyle görevinden ayrıldığını açıklarken, yorumcular istifanın arkasında siyasi nedenler olduğunu savunuyor.

‘Franz Müntefering, Başbakan Yardımcılığı ve Çalışma Bakanlığı görevinden sadece ailevi sebeplerinden dolayı ayrılıyor’, Berlin’de Federal Hükümetin basın sözcüleri tüm gün boyunca medyayı ve kamuoyunu sanki ikna etmek istercesine bu cümleyi tekrarlayıp durdu.

Müntefering'nin eşinin kanser hastası olduğu uzun zamandır biliniyordu. Siyasi koridorlarda ve medyadaki yorumlarda ‘İstifa nedeni sadece bu olamaz’ dedirten gelişme, Sosyal Demokrat Parti SPD’nin içinde bulunduğu, aylardır süren ve baş aktörlerinden birinin Müntefering olduğu kriz.

Başbakan Merkel hükümetinin koalisyon ortağı SPD, eski liderleri Schröder döneminde ekonomik ve sosyal politikalarında geleneksel sosyal demokrat çizgilerini terk ettiklerinden bu yana bir türlü kendi içinde barışık bir konuma ulaşamadı.

Sendikalarla kopma noktasına gelen ilişkiler, partinin yaşadığı üye kaybı, partinin birçok önde gelen isminin Sol Parti’ye geçmesi ve son olarak SPD Genel Başkanı Kurt Beck ile Müntefering arasında yaşanan sözlü çatışma, bu krizin koalisyona da yansımasına neden oldu. Beck, geleneksel sosyaldemokrat değerlere geri dönülmesini talep ederken, partinin diğer güçlü ismi Müntefering, globalizm yarışında eski sol modellerin geçerli olamayacağını savundu. Beck parti içinde büyük çoğunluğu arkasına alırken, Müntefering’in başını çektiği reformcu kanadın giderek izole olduğu gözlendi.

Berlin’in siyasi kulislerinde haftalardır Müntefering’in istifasının an meselesi olduğu konuşuluyordu. SPD, Türkiye ve Türk dostu olarak tanınan Müntefering’in Çalışma Bakanlığı koltuğuna eski genel sekreterlerden Olaf Scholz’ü getirirken, Dışişleri Bakanı Steinmeier’in Başbakan yardımcılığı görevini de üstleneceği açıklandı. Sol Parti milletvekili Hakkı Keskin, muhalefet partileri gibi bu gelişmelerden sonra, SPD’deki krizin daha da artacağını, koalisyon hükümetin ise artık çalışamaz duruma geleceğini savunurak, 2009 için planlanan seçimlerin erkene alınmasını istiyor, ancak SPD’nin buna yanaşmayacağını söylüyor.

Birlik Partilerinin lideri de olan Başbakan Merkel’e yakınlığı nedeniyle koalisyonda güçlü bir denge unsuru olarak tanımlanan Müntefering’in yerinin doldurulmasının zor olacağını vurgulayanlardan biri de CDU’lu milletvekili Emine Demirbüken.

Yaşanan bu gelişmeyle, Berlin siyasetinde iplerin daha da gerileceği ve Birlik Partileri – SPD koalisyonun sonu için uzun sürebilecek bir geri sayım başladığı vurgulanıyor.
XS
SM
MD
LG