Erişilebilirlik

Ankara'da Tarihi Buluşma


İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Amerika'nın ay sonunda ya da Aralık başında Annapolis'te düzenleyeceği Orta Doğu konferansı öncesinde TBMM'den dünyaya 'barış çağrısı' yaptı.

1991 Oslo görüşmelerinden sonra ilk kez aynı çatı altında buluşan iki lider, İsrail-Filistin ihtilafının iki devletli çözüm temelinde çözülebileceğine duydukları inancı dile getirdiler.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuğu olarak Ankara'ya gelip ilk olarak Gül'le Çankaya Köşkü'nde üçlü bir görüşme gerçekleştiren Peres ve Abbas, burada Batı Şeria'da kurulacak sanayi bölgesini işlevsel kılacak Ankara Forumu Projesi'ne ortak imza koydular. Daha sonra yoğun güvenlik önlemleri altında Cumhurbaşkanı Gül'ün eşliğinde TBMM'e giden iki lider, Meclis'teki konuşmalarıyla Orta Doğu'da barış sürecinin canlandırılması için Annapolis'te yapılacak konferansı 'tarihi fırsat' olarak gördüklerini tüm dünyaya duyurdular.

Peres İran'dan Yakındı

TBMM kürsüne ilk çıkan Peres, Türkiye ile İsrail'in tarihten gelen bir yakınlığı olduğunu vurgularken, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün kendileri için de 'örnek bir lider' olduğunu söyledi. Konuşmasında İran'ın sadece Orta Doğu için değil tüm dünya için tehlike yarattığını öne süren Peres'in, "Türkiye inanca, İran ise endişeye yol açıyor. O yüzden Türkiye hem Orta Doğu hem de Avrupa için gereklidir" sözleri dikkat çekti.

Terörle mücadele konusunda Türkiye'ye tam destek verdiklerini söyleyen Peres, Türkiye'nin Gazze şeridinin terörden kurtulmasına ve kaçırılan İsrail askerlerinin iadesine de yardımcı olabileceğini kaydetti. Ülkesinin Filistin'le yaşanan ihtilafın çözümünde kararlı olduğunu anlatan Peres, barışı geçiçi bir çıkar değil kalıcı bir amaç olarak gördüklerini dile getirdi. Peres, Filistin ile İsrail'in Ankara buluşmasını barışa giden yolda yeni bir sayfa olarak gördüğünü de söyledi ve Türkiye'nin bu sayfadaki rolünü 'global bir mimar ve yerel bir mühendis' olarak betimledi. Sözlerini "Tanrı dostluğumuzu daim etsin" diyerek tamamlayan Peres'in, ünlü Türk şairi Cahit Sıtkı Tarancı'nın "Memleket İsterim" şiirini de okuması, kendisini dinleyenlere duygusal anlar yaşattı.

Abbas: Başkent Doğu Kudüs

Filistin Devlet Başkanı Abbas ise Peres'ten sonra çıktığı kürsüdeki konuşmasına Türkiye'nin Filistin'in varolma mücadelesine verdiği desteğe teşekkür ederek başladı. Annapolis Konferansı arifesinde barış ve itidal tarafında yeralanların kazanması için uğraştıklarını anlatan Abbas, şiddeti ve aşırılığı reddettiklerine vurgu yaptı. Annapolis'in barış isteyen herkese bir fırsat olacağını anlatan Abbas, bu fırsatı değerlendirmenin hayati önemde olduğunu söyledi. Abbas; yerleşim yerlerinin genişletilmesi, duvar inşaatının devamının bölgede barış ve güvene altyapı oluşturmayacağını birçok kez söylediklerini hatırlatarak, "Doğu Kudüs, 1967'de işgal edilen topraklar içinde kalmaktadır. Filistin Devletinin, Doğu Kudüs’ten başka başkenti olmayacaktır" dedi.

Erdoğan: Bombalar Çözüm Değil

Peres ve Abbas'ın Ankara buluşması, Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon tartışmalarının her geçen gün biraz daha arttığı Türkiye'nin gündemine de damgasını vurdu. Başbakan Erdoğan, iki liderin masada çözüme ulaşması için Türkiye'nin her türlü çabayı göstereceğini belirtirken, "Bombalar çözüm değil. Barış bombayla gelmez" ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Annapolis fırsatının kaçırılmaması için Ankara'nın tüm taraflara telkinlerini önümüzdeki günlerde de sürdüreceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG