Erişilebilirlik

12 Kasım Amerikan Basınından Özetler


New York Times Sırpların, Kosova’nın bağımsızlık ilan etmesi durumunda Bosna-Hersek’i karıştırma tehdidinde bulunduğunu belirtiyor. Yapılan yorumda, Balkanlarda istikrarın sağlanması için büyük güçlerin devreye girmesi gerektiği kaydediliyor:

"Kosova’da, Amerika ve Avrupa’nın bir kısmı tarafından tanınan, ancak Birleşmiş Milletler, Rusya ve Sırbistan tarafından tanınmayan tek taraflı bir bağımsızlık ilanı, tatmin edici olmayacaktır. Bosna’da çatışmaların tekrar alevlenmesi ise tam bir felaket olacaktır. Egemenlik ve sınır sorunları ile eski düşmanlıkların ortadan kalkmasını sağlayabilecek tek çözüm, Balkan ülkelerinin, Avrupa Birliği ve NATO şemsiyesi altında toplanmasıdır. Ancak Sırpların ve onları destekleyen Rusların sürekli olarak sorun çıkartması, bu çözümün önünde engel oluşturuyor."

Los Angeles Times Irak’a yapılan asker takviyesi sonrasında şiddet olaylarının azaldığını yazıyor ve Amerika’nın artık Irak’tan çekilmek için bir strateji belirlemesi gerektiğini savunuyor:

"Asker sayısının artırılması sonucunda askeri açıdan başarı sağlandı. Ancak siyasi açıdan tam bir başarısızlık söz konusu. Hala Irak’ta ulusal uzlaşmanın sağlanması konusunda bir yol alınamadı. Ambar, artık daha huzurlu, ancak Basra’da birbirleriyle çatışan Şii liderler yüzünden kargaşa daha da arttı. Petrol yasası hala çıkmadı; birleşik bir polis gücü oluşturulması yönünde adımlar atılmadı; hem ülkeyi parçalanmaktan kurtaracak, hem de farklı dini ve etnik grupları tatmin edecek bir plan oluşturulamadı. Uzun süreli bir Amerikan işgaline ne Amerika, ne de Irak tahammül edebilir. Askeri takviye, Irak’tan çekilmek için bir fırsat yarattı ve bu fırsatı değerlendirmemiz gerekiyor."

USA Today, Irak ve Afganistan savaşlarında çarpışan Amerikalı askerlerin toplam sayısının bir milyon 400 bini bulduğunu hatırlatıyor. Gazete, Amerika’nın, yaralanan ve hastalanan askermere yeterli bakımı sağlayamadığını ileri sürüyor:

"Başkan Bush ve Kongre, eski muhariplerin bakımının öncelikli bir konu olduğunu göstermeli ve onların büyük fedakarlığına karşılık, vatandaşların da küçük bir fedakarlık yapmasını istemelidir. Hem Kongre hem de Bush, eski muhariplerin bakımına daha fazla kaynak ayrılması gerektiği konusunda hemfikir, ancak bunun yerine, daha tartışmalı konulara öncelik veriyorlar. Eski muharipler için konuşmaktan ve tören düzenlemekten çok daha fazlasını yapmak gerekiyor."

Boston Globe da sokaklarda yaşayan eski askerlerin sayısındaki artışa dikkat çekiyor. Irak ve Afganistan savaşlarının eski askerlere zaten yeterince fiziksel ve psikolojik zarar verdiğini kaydeden gazete, barınma sorununun çözümü için devlet desteği sağlanmasını istiyor:

"Hükümet, askerlerin sokaklarda sürünmesini önleyecek programları da desteklemelidir. Özellikle askeri personelin terhisinden sonraki 30 günlük sürede ihtiyaçlarını karşılayacak programların uygulanması öneriliyor. Bu tür programlarda, evden çıkartılmalarına karşı veya depozito parası olarak kullanılmak amacıyla askerlere kısa vadeli mali yardımlar da yer almalıdır. Sivil hayata uyumda hassas bir dönem yaşayan askerler sokağa atılmamalıdır. Onlar, bu ülke tarafından hem korunması, hem de teşekkür edilmesi gereken insanlardır."

XS
SM
MD
LG