Erişilebilirlik

Müşerref: 'Seçimler 9 Ocak'tan Önce Yapılsın'


Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, genel seçimlerin 9 Ocak tarihinden önce yapılması gerektiğini bildirdi, ancak olağanüstü hal yönetimine ne zaman son vereceğini açıklamadı.

General Müşerref, ulusal ve yerel meclislerin kısa bir süre içinde görev sürelerinin tamamlanacağına işaret etti.

Pervez Müşerref aynı zamanda genelkurmay başkanlığından vazgeçme ve görevini sivil bir lider olarak sürdürme sözü verdi. Ancak yeniden seçilmesiyle ilgili yapılan itirazları değerlendiren mahkeme kararları sonuçlanmadan üniformasını çıkarmayacağını­ açıkladı.

Müşerref bir hafta önce olağanüstü hal ilan etmiş, Anayasa Mahkemesi’ni dağıtmış ve ev hapsine alınan mahkemenin başyargıcını yolsuzlukla suçlamıştı. Mahkemenin yeni yargıçlarının göreve gelmeden önce geçici anayasa üzerinden yemin etmesi isteniyor.

Pakistan devlet başkanı, olağanüstü halin, seçimlerin hür ve adil ortamda geçmesini sağlayacağını savunuyor.

Olağanüstü halin ilanından sonra gösteriler düzenleyen çok sayıda muhalefet üye ve yanlısı tutuklandı. Müşerref, askeri mahkemelerin sivilleri yargılama yetkisini de genişletti.

Bu arada muhalefet, başkent İslamabad’a büyük bir yürüyüş düzenlemeye hazırlanıyor. Yürüyüşten hemen önce eski Başbakan Benazir Butto Lahor’a gitti. Butto, Müşerref’in seçimle ilgili açıklamasını “ilk olumlu adım” diye yorumladı.
XS
SM
MD
LG