Erişilebilirlik

'Kıbrıs'ın Avrupa Birliği Üyeliği Hataydı'


Avrupa Komisyonu’nun İlerleme Raporunu yayınlamasıyla Washington’da Türkiye –Avrupa Birliği konusu yeniden gündeme geldi. Amerikan Alman Marshall Fonu tarafından düzenlenen ”Türkiye AB ilişkilerinde Algılar ve Yargılar” isimli toplantıda konuşan İtalyan Dış İlişkiler Enstitüsü uzmanlarından Nathalie Tocci ilişkilerin bugününü değerlendirdi.

Avrupa Birliği uzmanı Nathalie Tocci AB’nin Kıbrıs Rum tarafını üye kabul etmesiyle büyük hata işlediğini ve Kıbrıs konusunun Türkiye’nin üyelik sürecinde engel olarak karşısına çıkarılmaya devam edeceğini söyledi.

“AB vatandaşlarına Kıbrıs üye olsun mu diye sorulsaydı yanıt kesinlikle hayır olurdu ama Kıbrıs yine de üye oldu” diye konuşan Tocci bunun sebebinin Avrupa Birliği ileriyi görmeden üyelik sürecine devam etmeleri olduğunu ve bir süre sonra sürecin geri çevrilemediğini söyledi.

Bugün ise Kıbrıs kartının Fransa gibi Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı olan ülkeler tarafından süreci durdurmak veya yavaşlatmak amacıyla kullanıldığını belirten Tocci ‘Türkiye’nin Kıbrıs konusunu kendi lehine çevirmeye çalışması kötü bir strateji olur. Ancak Türkiye’nin üyeliğini destekleyen AB ülkeleri Kıbrıs konusunda yaratıcı davranarak Türkiye’ye destek verebilirler” dedi.

Tocci Kuzey Kıbrıs’a olan ticari ambargonun kaldırılması ve Kuzey Kıbrıs’ın AB gümrük birliği üyesi yapılması gibi yöntemlerin Türkiye’nin üyelik sürecinde de olumlu rol oynayabileceğini belirtti.

Tocci, Türkiye’nin AB üyeliğinin potansiyel yararları ve etkileri konusunda yapılan araştırmalar ve kamuoyu görüşü arasında da bir kopukluk olduğunu ve araştırma sonuçlarının AB halkına daha iyi iletilmesi gerektiğini söyledi. Tocci, Türkiye’nin, siyasi ve demografik özellikleriyle hem Türkiye’nin üyeliğini destekleyenler hem de karşı çıkanlar tarafından değişik bir aday olarak görüldüğüne de dikkat çekti. Tocci İslam dünyasıyla batı arasında köprü olma konumunun Türkiye’yi diğer AB üyesi ülkelerden farklılaştırdığını ve bunun da Türkiye’nin yararına olmadığını belirtti.

XS
SM
MD
LG