Erişilebilirlik

İstihbarat Mekanizması


Amerikalı Korgeneral Carter Ham, PKK konusunda sağlıklı istihbaratın zamanlı bir şekilde Türkiye’ye ulaştırılması için çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

Dün Amerika Savunma Bakanlığı’nda bir basın toplantısı düzenleyen Korgeneral Ham, Bush – Erdoğan görüşmesinde alınan kararları değerlendirdi.

Ham, Amerika Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral James Cartwright ile Irak Kuvvetleri Komutanı Orgeneral David Petraeus’un, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun’la irtibat içinde olacağını ve daha çok işbirliği yapacağını söyledi.

Ham, Kuvvet Komutanlıkları ve Silahlı Kuvvetler arasındaki irtibatın Tümgeneral Richard Sherlock tarafından sağlanacağını açıkladı. Bu sürece, Orgeneral Cartwright ve Orgeneral Petraeus’un yanı sıra, Amerika Merkez Kuvvetleri Komutanı Oramiral Willan Fallon ve Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Brantz Craddock’un da dahil olacağı açıklandı.

Öte yandan Korgeneral Ham, Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı’yla Türkiye arasında teknik çalışmaların yoğunlaştırıldığını söyledi.

Korgeneral Ham, ABD Silahlı Kuvvetlerinin, “PKK terör örgütüne karşı Türkiye’ye destek vermeye devam ettiğini” belirtti.

XS
SM
MD
LG