Erişilebilirlik

Gül'den Terörle Mücadelede Kararlılık Mesajı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Baku’de Türk-Azerbaycan İş Forumu'nda bir konuşma yaptı. Daha sonra bir basın toplantısı düzenleyen Gül, Kuzey Irak ve PKK terörüyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Abdullah Gül Türk-Azerbaycan İş Forumu'ndaki konuşmasında, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticari ilişkilerin önemini vurguladı. Gül şöyle konuştu: "Aramızda çok büyük projeler gerçekleştiriliyor. Bunların temelinde, dostluk, kardeşlik, beraberlik var. Bizim kurucumuz büyük önder Atatürk'ün "Azerbaycan'ın kederi, Türkiye'nin kederi" dediği gibi ve Azerbaycan'ın büyük önderi Haydar Aliyev'in de "Bizler bir milletiz, ayrı ayrı devletleriz" vecizeleri herşeyin altyapısını hazırlamıştır. Biz bunun üzerinde gidiyoruz, başarılar elde etmeye çalışıyoruz, dostluk duygularının ötesinde elle tutulur büyük projeler gerçekleşiriyoruz."

Cumhurbaşkanı Gül Orta Asya petrollerinin dünyaya açılmasında Türkiye ve Azerbaycan’ın rolünün büyük olduğunu belirterek, daha fazla yeni projeye imza atılacağını kaydetti. Gül Azerbaycan ve Kazakistan petrollerinin Akdeniz'den dağıldığını hatırlattı ve kısa zaman içerisinde Akdeniz'de daha büyük projelere imza atılacağını, Azerbaycan'ın da içinde bulunduğu büyük rafineriler kurulacağına inandığını kaydetti.

Terörle Mücadelede Kararlılık Mesajı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül daha sonra bir basın toplantısı düzenledi. PKK terör örgütü konusunda Türkiye’nin Amerika’dan beklentilerine değinen Cumhurbaşkanı Gül, “Sadece istihbarat paylaşımı istemiyoruz” dedi. Gül, ''Türkiye kendi inisiyatifiyle hareket edecek bir ülkedir, bunlar dışarıda detaylı konuşulmuyorsa zannetmesinler ki Türkiye'nin hareket tarzı, düşüncesi dışarıya yansıdığı gibidir'' dedi. Türkiye'nin terörle mücadelede kararlı olduğunu vurgulayan Gül, bu alanda uluslararası işbirliğinin şart olduğunu belirterek, olası sınırötesi operasyonda hedefin sadece terör örgütü olacağını bildirdi.

XS
SM
MD
LG