Erişilebilirlik

7 Kasım Amerikan Basınından Özetler


New York Times, kuzey Irak’taki refahın büyük ölçüde Türkiye’den kaynaklandığını belirtiyor. Haberde, ekonomik alandaki işbirliğinin Kuzey Iraklı Kürtlerle Türkiye arasında bir savaş ihtimalini azalttığı vurgulanıyor.

“Türkiye, Iraklı Kürtlere karşı geçmişten beri ihtiyatlı yaklaşıyor. Ancak kuzey Irak’taki yatırımların % 80’i Türkiye kaynaklı. Bu durum, Türkiye’den gelen tehditlere rağmen geniş kapsamlı bir çatışma ihtimalinin sanılandan düşük olduğunu gösteriyor. Türk yetkililerin de büyük bir savaş istemedikleri yönündeki işaretler artıyor. Başbakan Erdoğan, “Savaştan değil operasyondan bahsediyoruz” diye konuştu. Erdoğan Türk kamuoyunu, PKK’ya karşı harekete geçtiğine ve Amerika’dan da destek aldığına ikna etmeye çalışıyor. Ancak Türkiye’deki uzmanlar, yapılacak bir saldırının sınırlı olacağını düşünüyor.”

Washington Post gazetesinin deneyimli yazarı David Ignatius, Pakistan’da bugün yaşananlarla, İran’da İslam devrimi öncesinde yaşananlar arasında paralellik kuruyor. Amerika’nın İran’da sadece şahı desteklediğini ve başka bir seçenek üzerinde durmadığını hatırlatan yazar, Washington’un şimdi de Pakistan’da sadece General Müşerref’e bel bağladığını kaydediyor.

“Daha iyi bir Pakistan’ın doğum sancılarını izlerken, El Kaide militanlarının da kargaşadan yararlanmaya çalıştığını biliyoruz. Müşerref’in devrilmesi durumunda Pakistan’ın nükleer silahlarının oluşturacağı tehlikenin farkındayız. Üstelik Pakistan’daki nükleer malzemelerle başkaları da benzer silahlar geliştirebilir. Ancak biz yabancılar, tıpkı daha önce İran’da olduğu gibi bugünkü Pakistan’da da toplumu etkileyen güçleri anlamaktan uzağız. Pakistan’da değişimi sağlamak Pakistanlıların işidir. Tarih bize, ne kadar çok karışırsak, işleri o kadar berbat ettiğimizi gösteriyor.”

Boston Globe ise Pakistan’daki gelişmelerle ilgili olarak yazar Shuja Nawaz’ın görüşlerine yer veriyor. Nawaz, General Pervez Müşerref’in olağanüstü hal ilanıyla hem demokrasiyi hem de terörle mücadeleyi riske attığını savunuyor ve Pakistan ordusunun Müşerref’e verdiği desteği geri çekebileceğini öne sürüyor:

“Müşerref, olağanüstü hal gerekçelerini sayarken istikrara yönelik bir çok tehdide değindi ancak terörü öne çıkarttı. Buna karşı aldığı tek önlem ise, kendisini dinlemeyen yargıçları azletmek, muhalif politikacıları tutuklamak ve medyayı susturmak oldu. Teröre karşı ise hiçbir somut adım atmadı. Müşerref, şimdi de kendi yönetimine karşı sokağa dökülen insanlarla orduyu karşı karşıya getirebilir. Ancak ordu, geçmişte bu tür taleplere boyun eğmedi ve ister sivil ister asker kökenli olsun baskıcı yöneticileri devirdi.”

Christian Science Monitor, Başkan Bush’la Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy arasında yapılacak görüşmeyi, iki ülke arasında sağlıklı ve dengeli bir ilişki kurulmasının habercisi olarak görüyor. Gazete, Sarkozy’nin bu ziyaretinin Amerika’nın tek yanlı politikalarının iflas ettiği bir döneme denk geldiğini yazıyor:

“Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Amerika’nın Irak’ı işgaline açıkça itiraz edince Fransa-Amerika ilişkileri de en düşük seviyesine geriledi. Ancak Amerikan yanlısı Sarkozy, Amerikalılara olan bu sevgisini, siyasi açıdan koşulların değişmesi gerekçesiyle açıklayabiliyor. Chirac, bir hipergüç olarak hareket eden Amerika’yla uğraşmak zorundaydı. Sarkozy ise “istediğimi yaparım” yaklaşımının itibar kaybettiği daha alçakgönüllü bir Amerika’yı ziyaret ediyor. Ancak uzmanlar, beklentilerin yükseltilmesi için acele edilmemesi uyarısında bulunuyor.”

XS
SM
MD
LG