Erişilebilirlik

Kongre'ye PKK Tasarısı Sunuldu


Amerika Temsilciler Meclisi’ne PKK saldırılarını kınayan bir karar tasarısı sunuldu. Türkiye Dostluk Grubu üyeleri Alcee Hastings, Robert Wexler ve Ed Whitfield tarafından hazırlanan tasarıda, Amerika’nın Türkiye’ye verdiği destek vurgulanıyor.

Bağlayıcı niteliği olmayan tasarıda, ayrıca, Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi ve Irak hükümetine, PKK’ya karşı harekete geçmeleri ve Türkiye’ye yönelik saldırıları önlemeleri çağrısı yapılıyor.

Tasarıda Türkiye’nin kendini savunma hakkı olduğu vurgulanıyor ve Bush Yönetiminin PKK’ya karşı somut adımlar atması isteniyor.

Tasarının kabul edilmesi için Dışişleri Komisyonu’nda onaylandıktan sonra Genel Kurul’da oylanması gerekiyor. Oylama için henüz bir tarih belirlenmiş değil.

Başbakan Erdoğan’ın, Washington’dan ayrılmadan önce görüştüğü Amerikalı Kongre üyeleri arasında, bu tasarıyı sunan üç milletvekili de vardı. Erdoğan, Wexler, Whitfield ve Hastings’in yanı sıra, Rahm Emanuel, Kay Granger, Virginia Foxx, Carolyn Kilpatrick ve Steve Cohen’le görüştü.

XS
SM
MD
LG