Erişilebilirlik

DTP'li Milletvekillerine İnceleme


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 21 Ekim'de Hakkari-Dağlıca'da Türk askeri ile PKK arasında çıkan çatışmanın ardından kendilerinden haber alınamayan 8 Türk askerinin Türkiye'ye tesliminde rol oynayan 3 DTP milletvekili hakkında inceleme başlattı. Askerlerin PKK tarafından Kuzey Irak yönetimine teslimi sırasında DTP'lilerin de bulunduğunu gösteren görüntüler DTP ile hükümeti karşı karşıya getirdi.

Hakkari-Dağlıca'daki çatışmanın ardından PKK'nın eline geçtikleri öğrenilen 8 asker, aradan geçen 14 günün ardından haftasonunda Türkiye'ye teslim edilmişti. Askerler, Hakkari Çukurca'nın karşısında yer alan Zap Vadisi'ndeki bir mevkide Kuzey Irak Kürt yönetimi'ne teslim edilirken, bu sırada DTP milletvekilleri Osman Özçelik, Fatma Kurtulan ve Aysel Tuğluk da oradaydı.

Askerlerin serbest bırakılması sırasında PKK'lılar tutanak tutarken, DTP'li 3 milletvekili de Kuzey Irak'lı yetkililerle birlikte bu tutanağa imza koymuştu. Askerlerin teslim edilmesiyle ilgili görüntüler Roj TV'ye yansıtılırken, Zap Vadisi'nden Erbil'e getirilen askerler Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani tarafından burada Irak'taki koalisyon güçlerinin komutanı Amerikalı General David Petroeus'a verilmişti.

Bir Amerikan uçağıyla Musul'a götürülen 8 Türk askeri daha sonra helikopterle götürüldükleri Bamerni Havaalanı'nda da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilmişti. Bamerni'den önce Diyarbakır'a sonra da Ankara'ya getirilen askerlerin Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan sorgusu sürüyor.

"Örgütle İçli Dışlı"

8 askerin Türkiye'ye teslim edilmesinde DTP'nin devreye girmesine hükümetten sert eleştiri geldi. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, askerlerin serbest bırakılması sırasındaki görüntülere gönderme yaparak, "Bu işin arkasında terör örgütleriyle kimin içli dışlı, kimin sarmaş dolaş olduğunun, o olaylar en güzel kanıtıdır" dedi ve DTP'yi doğrudan hedef aldı. Askerlerin serbest bırakılacağının bir gün öncesinden hükümet tarafından bilindiğini söyleyen Çiçek, DTP'ye "Kimse 8 askerimiz üzerinden insani mülahazaları ön plana çıkararak, kendi bulunduğu durumu gözleyemez. Suçüstü yakalanmışlardır. Benim kanaatim odur" sözleriyle yüklendi.

Hemen inceleme

Çiçek'in bu sözlerinin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Kuzey Irak'a giderek Türk askerlerinin teslim alınmasında rol oynayan 3 DTP'li hakkında inceleme başlatmasının hemen ardından gelmesi dikkat çekti. İnceleme, Terörle Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunu çerçevesinde sürdürülecek. Cemil Çiçek’in eleştirilerine DTP Grup Başkanı Ahmet Türk yanıt verdi. Türk, milletvekillerinin Kuzey Irak’a gitmesi için grup kararı aldıklarını belirtirken, kararın siyasi değil insani amaçlı olduğunu söyledi.

DTP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Demirtaş da, "Bu olayın insani boyutunu görmeyenler ayıp ediyor" derken, önemli olanın kayıp 8 askerle ilgili sonuç alınması olduğunu dile getirdi. Demirtaş, bölgeye Kürt yetkililerle bağlantı kurarak milletvekillerini gönderdiklerini belirtirken, hükümetin askerleri teslim alma konusunda girişimi olup olmadığını bilmediklerini söyledi.

XS
SM
MD
LG