Erişilebilirlik

Uzmanlar Erdoğan'ın ABD Ziyaretine Temkinli


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerika’ya hareketinden önce yaptığı açıklamada, ziyaretin, Washington’un terörle mücadelede somut adımlar atması konusunda olumlu sonuçlar doğuracağına inandığını söylemişti. Ancak uzmanlar buna temkinli. Erdoğan bugün Beyaz Saray’da Başkan Bush’la görüşecek. Görüşmeden beklentiler hangi yönde?

Irak Savaşının başlamasından bu yana Türk – Amerikan ilişkilerinde önemli yer tutan bir konu olan, PKK terör örgütünün kuzey Irak’ta varlığını sürdürebilmesi son gelişmelerle bir dönüm noktasına ulaştı. Terör örgütünün saldırılarını arttırması ve Türkiye’nin sınırötesi operasyona hazırlanması, Washington’u da hareketlendirdi. Gözler, Başkan Bush’la Başbakan Erdoğan’ın Beyaz Saray’da yapacağı görüşmede.

Uzmanlar Beyaz Saray görüşmesinden ne bekliyor? Son günlerde yapılan bütün yorumlarda, Bush yönetiminin ne kadar zor durumda kaldığı vurgulanıyor.

Washington’daki Alman Amerikan Marshall Fonu uzmanı İan Lesser’in yorumu şöyle:

"Bu toplantıdan somut bir sonuç beklenmesi doğal, ama bu sanıldığı kadar kolay olmayacak. Çünkü bu konuda atılacak adımlar, istihbarat paylaşımı gibi operasyonel konularda olacak – tabii bunlar da kamuoyunun bilgisi dışında oluyor. Dahası, bu tür adımların kamuoyunu tatmin etmediğini biliyoruz. Bunun ötesinde bir adım atılması da zor olabilir."

Lesser, Beyaz Saray görüşmesinde, Türkiye’nin kuzey Irak’ta büyük bir operasyona girişmesi için yeşil ışık verileceğini sanmıyor; ama sınırlı bir operasyonun mümkün olabileceğini düşünüyor:

“Türkiye, sınır ötesi operasyon için yeşil ışık arıyorsa, bunu kolayca bulabileceğini sanmıyorum. Sınırlı bir harekat daha mümkün görünüyor. Sanırım, Bush yönetimi zamanla, Türklerin, geçici olma şartıyla PKK terör örgütüne karşı sınırlı operasyon düzenlemesini kabullenecek... Belki böyle bir sonuç çıkabilir.”

1997 – 2000 yılları arasında Amerika’nın Ankara Büyükelçicisi olan Mark Parris, şimdi Washington’daki Brookings Enstitüsü’nde Türkiye 2007 başlıklı bir proje yönetiyor. Büyükelçi Parris, Bush – Erdoğan görüşmesinden çıkacak sonuç konusunda temkinli:

“Bush yönetimi, bu konunun Türkiye için ne kadar önemli olduğunun farkında... Yönetim, Başbakan Erdoğan’ın bu görüşmeden tatmin olması için çok çaba gösteriyor. Ancak, somut olarak yapılabilecek şeyler konusunda bazı zorluklar var. Amerika’nın bu konuda verdiği sözleri ve sağladığı desteğin sınırlarını hatırlarsak, Türkiye’nin beklentilerinin bunun çok ötesinde olduğunu söyleyebiliriz.”

Parris, Amerika’nın uzun süredir PKK hakkında Türkiye’ye istihbarat sağladığını da hatırlattı. Bu bilgi Çarşamba günü Amerika Savunma Bakanlığı Sözcüsü Geoff Morell tarafından da doğrulanmıştı. Öte yandan, PKK militanlarıyla karşılaşmaları durumunda Amerikan askerlerinin tutuklama emri var. Büyükelçi Parris anlatıyor:

“Atılacak adımların bunun ötesine gidip gitmeyeceği konusunda tahmin yürütmek zor. Esas sorun da bu: şu ana kadar atılan adımlar, PKK’nın Türkiye’ye saldırmasını da, saldırılarını arttırmasını da engelleyebilmiş değil.”

Büyükelçi Parris, PKK sorunuyla başa çıkmanın şu ana kadar ertelenmiş olmasının ne kadar sıkıntı yarattığına da dikkat çekti.

Washington’da uzmanların, Bush – Erdoğan görüşmesinden çıkacak sonucun Türk kamuoyunu ne kadar tatmin edeceği konusunda temkinli konuştuğunu söylemek mümkün.
XS
SM
MD
LG