Erişilebilirlik

Pakistan'da Olağanüstü Durum


Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ülkesinde olağanüstü hal ilan etti ve bir geçici anayasayı yürürlüğe soktu.

Pakistan Devlet Televizyonunda bu akşam okunan bildiride, kararın Pakistan Silahlı Kuvvetleri Komutanı tarafından alındığı belirtildi. Bu ünvan, Devlet Başkanı General Müşerref'e ait. Devlet Televizyonu'nun yayınından birkaç saat önce özel haber kanallarında olağanüstü hal ilanının an meselesi olduğu bildirilmişti.

General Müşerref, bildirisinde başka hiçbir açıklama yapmadı. Ancak açıklamadan sonra başkent İslamabad'ın devlet binalarının bulunduğu kesimine askeri birliklerin geldiği görüldü, ayrıca kentte telefon haberleşmesi kesildi ve özel televizyon kanallarının yayınları durdu. Pakistan ordusuna ait askeri araçlar başkentin anayollarına yerleştirilirken, askeri birlikler, Pakistan Anayasa Mahkemesi binasını kuşatma altına aldı. Binada ülkenin en üst düzeydeki yargıçlarından bazılarının bulunduğu sanılıyor.

Pakistan son haftalarda resmi sivil ve askeri hedeflere bir dizi intihar saldırısı yapılmıştı. Ülkenin kuzeybatı bölgesindeki Swat Vadisi'nde de militanlarla askeri birlikler arasında çatışmalar oluyor.

Bu arada eski Başbakan Benazir Bhutto Perşembe günü ailesini ziyaret etmek üzere Dubai'ye gitti.

Pakistan Anayasa Mahkemesi ise son günlerde ülkenin yönetimiyle ilgili bazı önemli davalar üzerinde çalışıyor. Bunlar arasında Devlet Başkanı Müşerref'in bu göreve yeniden seçilmesine karşı anayasaya dayanılarak açılmış olan bir dava da bulunuyor.

Devlet Başkanı Müşerref'in Mart ayında Anayasa Mahkemesi Başkanı'nı görevden uzaklaştırmaya çalışması üzerine, üst düzeydeki yargıçlar Müşerref'i şiddetle eleştirmeye başlamıştı.

Bu akşam olağanüstü hal kararından sonra bazı yargıçlar, özel televizyon kanallarında, karara karşı hukuki yollara başvuracaklarını söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Müşerref'in kararının rahatsızlık yarattını, Paksitan'da demokrasiyi sekteye uğrattığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG