Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Hava Sahası Kapatılmadı'


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin hava sahasını kuzey Irak’a uçuşlara kapattığı yolundaki haberleri yalanladı.

Bakanlar Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu’nun 24 Ekim’de aldığı tavsiye kararı doğrultusunda dün ekonomik yaptırım kararı almıştı.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ekonomik tedbirlerin Irak halkını değil, terör örgütüne yardım eden, kaynak sağlayan unsurları hedef alacağını söyledi.

“Ne zaman hangi adım atılacağını ilan etmeyeceğiz, gerektiği zaman gerekenler yapılacaktır.” diyen Babacan, Irak'la ilgili uçuşlarda teknik sebeplerle bazı kısıtlamalar olduğunu ve bundan sonra da olabileceğini söyledi.

Yaptırım Kararı

Türk hükümeti, kuzey Irak’ta üslenen PKK terör örgütü ve destekçisi kişi ve gruplara ekonomik yaptırımlar uygulanmasını onayladı.

Yaptırımlar, Ankara’nın militanlara barınma imkanı vermekle suçladığı Bölgesel Kürt Yönetimi için ciddi sonuçlar doğurabilecek.

Türkiye ile Irak arasında sınır ticareti milyarlarca doları buluyor. Yaptırımlar nedeniyle ticaretin kesilmesi kuzey Irak’ta ekonomik açıdan ciddi sorunlar yaratacak. Ayrıca, Türkiye, Amerika ve Irak hükümeti kesin önlemler almazsa PKK militanlarını bölgeden çıkarmak için kuzey Irak’a büyük bir askeri operasyon düzenleme tehdidinde bulunuyor.

Londra’daki Chatham House adlı araştırma kurumunda görevli Türkiye uzmanı Fadi Hakura, Ankara’nın çok ciddi olduğunu söylüyor.

Türkiye’nin PKK’ya karşı görülür, elle tutulur ve etkili önlemler alındığını görmek istediğini belirten Hakura, bu önlemleri kampların kapatılması ve Kandil dağındaki üssün yokedilmesi olarak sıralıyor.

Fadi Hakura bunlar gerçekleşmezse Türkiye’nin askeri harekata girişebileceği görüşünü savunuyor. Bununla birlikte Hakura’ya göre Türkiye; Irak ve Amerika’nın PKK’nin ikmal yollarını kesme yönünde atacağı ilk adımı yeterli bulabilir. Uzman, ikmal yolları olmadan PKK militanlarının, özellikle kış aylarında dağlarda barınmasının güç olacağını söylüyor.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de Bölgesel Kürt Yönetiminin PKK’ya karşı bazı önlemler aldığını açıkladı.

Zebari, Irak sınırı boyunca PKK militkanlarına yakıt, yiyecek ve diğer malzemenin ulaşmasını önlemek için daha fazla sayıda kontrol noktası kurulduğunu söyledi.

Amerika Savunma Bakanlığı da Türkiye’ye PKK militanlarına karşı askeri eylemler düzenlemesinde yardımcı olacak istihbarat sağlandığını bildirdi.

Washington, Ankara’ya itidal çağrısı yaparken Türk yetkililer, Başbakan Erdoğan’ın Başkan Bush’la Pazartesi günü Beyaz Saray’da yapacağı görüşmeye kadar operasyon kararı alınmayacağını belirtiyor.

XS
SM
MD
LG