Erişilebilirlik

Bush: 'PKK Sorununu Değerlendireceğiz'


Başkan Bush, Pazartesi günü Erdoğan’la yapacağı görüşmede PKK terör örgütüne karşı yapılacak işbirliğinin değerlendirileceğini söyledi.

Gazetecilere açıklama yapan Bush, “Başbakan Erdoğan’la bu önemli konuyu görüşmek istiyorum. Bu insanların dağlardan inip Türk askerlerine zarar vermesini önlemek için nasıl işbirliği yapacağımızı değerlendireceğiz” dedi.

Bu arada, bugün Savunma Bakanlığı’nda video konferans aracılığıyla yapılan basın toplantısında, Amerikalı Korgeneral Ray Odierno, PKK terör örgütünün saldırı düzenlemesi ve sekiz Türk askerin rehin alınmasından kaygı duyduklarını söyledi.

Odierno, Iraklılarla bu konuyu değerlendirmeye devam ettiklerini; Amerika’nın Avrupa Kuvvetleri Komutanlığının da Türkiye’yle çalıştığını söyledi. Amerikalı Korgeneral, rehin alınan sekiz askerin derhal serbest bırakılması ve PKK’nın da ilan ettiği ateşkese uyması çağrısında bulundu.

Odierno, Amerika’nın Türkiye’ye askeri destek verip vermeyeceği sorusuna, “gelecekte yapabileceklerimiz konusunda yorumda bulunamam... Bu soruna diplomatik çözüm bulunmalı...” diyerek yanıt verdi.

XS
SM
MD
LG