Erişilebilirlik

'Uzun Vadeli Operasyon İstikrarı Bozar'


Türkiye’nin PKK terör örgütüyle mücadele amacıyla Irak’ın kuzeyine büyük bir kara operasyonu düzenleyebileceği olasılığının tartışıldığı bugünlerde, Iraklı bir uzman, askeri operasyonun uzun sürmesinin ülkesinin istikrarını bozabileceğini savunuyor. İstanbul Bahçeşehir ve Boğaziçi üniversitelerinde ders veren İbrahim el Maraşi, uzun vadede çözümün PKK’nın silah bırakmasından geçtiğini söylüyor.

Washington’daki düşünce kuruluşlarından Amerikan Barış Enstitüsü’nün düzenlediği bir toplantının konuşmacılarından İbrahim El Maraşi, PKK’nın silah bırakmasının ve Iraklı Kürt grupların PKK’yı silahsızlandırmasının en uygun çözüm olacağını savundu. Üç yıldır İstanbul’daki üniversitelerde ders veren el Maraşi’nin ailesi, soyadından da anlaşılabileceği gibi Maraş kökenli. Ailesinin oradan yüzyıllar önce Irak tarafına göçettiğini söyleyen El Maraşi, Türkçesini yeterli bulmadığı için radyomuza İngilizce demeç vermeyi tercih etti. Kendisi Iraklı Şii bir aileden gelen uzman, Amerika’da doğup büyümüş. El Maraşi, PKK terör örgütüyle mücadedele için Amerika ve Iraklı Kürtlerin yeterli adım atmamasının, Türkiye’nin sabrını taşırdığını söyledi. Iraklı Kürtlerin PKK’ya karşı önlem almamasını değerlendiren El Maraşi, gerçekte bu tavrın, Kürt milliyetçiliği temeline dayanmadığını savundu:

Iraklı uzman, Kürdistan Demokratik Partisi’nin geçmişte PKK’ya karşı Türkiye’nin yanında savaştığını hatırlattı ve Iraklı Kürtlerin aslında mevcut tutumlarıyla, Türkiye’yi doğrudan kendileriyle muhatap olmaya zorlamaya çalıştığını savundu. El Maraşi, “Türkiye’nin işini Bağdat’la gördüğünün, Kürtler farkında,” diye konuştu.

İbrahim el Maraşi, PKK üyelerinin artık Kandil dağında olmadığına ve başka bölgelere dağıldığına inanıyor. Türkiye’nin kara operasyonu düzenlemesi durumunda da bunun uzun sürebileceğini kaydeden Iraklı uzman, uzun vadeli bir operasyonun ülkesinin istikrararını bozabileceği uyarısında bulundu.

İbrahim el Maraşi PKK’yla mücadelede Türkiye’yle işbirliği konusunda, “Amerika daha başından aktif rol almalıydı,” diye konuştu.

Iraklı öğretim görevlisi, ülkesinin şu andaki durumunuysa Lübnan’daki iç savaşın ilk günlerine benzetiyor.

"Ordu kendi içinde gruplara bölünmüş, ideoloji değil ama değişik etnik ve mezheplere bağlı gruplanmalar içinde,” diyor Iraklı uzman. El Maraşi, mevcut dinamiklerle iç savaş yolunu seçip seçmeyeceklerini Iraklıların belirleyeceğini kaydediyor.

XS
SM
MD
LG