Erişilebilirlik

Alman Sosyal Demokratların Sıkıntılı Dönemi


Dünyanın en eski Sosyal Demokrat Partisi Alman SPD partisi, 144 yıllık tarihi içinde, son aylarda en sıkıntılı günlerini yaşadı. Parti içindeki fraksiyon çatışmaları, SPD’nin geleneksel sosyal adalet çizgisinden uzaklaşmasıyla meydana gelen farklılıklar ve amansız liderlik mücadelesi hafta sonunda gerçekleşen parti kurultayına yönelik beklentileri doruğa çıkardı. Almanya’dan gelen haberler, SPD’deki krizin kurultayda aşıldığı yönünde.

Almanya’da iktidar ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD, politika denizindeki gemisinin rotasını yeniden belirledi ve daha sakin sulara doğru ilerleme tercihi yaptı. Partiyi kopma noktasına getiren ve aylarca süren tartışmalardan sonra, kamuoyundaki desteği yüzde 40’lardan, yüzde 25’lere düşen SPD tekrardan sol kimliğine dönme kararı aldı. Kurultayda, parti programıyla ilgili değişiklik önerileri delegeler tarafından kabul edildi. Yüzde 95 oy alarak yeniden seçilen Genel Başkan Kurt Beck, Sosyal Demokratların daha adil bir toplum için mücadele vereceklerini, ‘sosyal devlete’ sahip çıkarak partisinin adaletin ve eşit hakların temsilcisi olmaya hak kazanacağını ifade etti. Parti içinde sürtüşmeye yol açan yaşlı işsizlere daha uzun süre işsizlik parası ödenmesini içeren önerge, yeni atom santralleri kurulmaması, otobanlarda hız sınırlanması getirilmesi ve Alman Demiryolları'nın hisselerinin halka sunulması gibi öneriler kabul edildi. SPD ayrıca aşırı sağcı NPD’nin yasaklanmasını talep etti. Parti yönetim kurulu üyesi Ülker Radziwill yeni parti programının globalizmin beraberinde getirdiği sorunlara cevap verebilecek nitelikte olduğu görüşünde.

SPD’nin yeni çizgisi, siyasi yorumcular tarafından eski Başbakan Schröder’in başlattığı reform hareketinin ve siyaset yelpazesinde ortaya açılmanın sonu olarak yorumlanıyor. SPD üyesi ve parti yönetiminin Türkiye danışmanı Ozan Ceyhun, Schröder’in politikalarının rötuştan geçirildiğini ifade ediyor.

Bu arada Birlik Partileri Genel Başkanı ve Başbakan Merkel, SPD’nin sola kayarak, artık ortak çalışılması daha da zorlaşan bir koalisyon partneri olduğu şeklinde bir değerlendirme yaptı.
XS
SM
MD
LG