Erişilebilirlik

Olmert Türkiye'den Özür Diledi


İsrail Başbakanı Ehud Olmert, geçen ay uçaklarının hava sahasını ihlal etmiş olabileceği gerekçesiyle Türkiye’den özür diledi.

İsrail Başbakanı, ilk kez bu özürle, Suriye’ye düzenlenen hava saldırısıyla ilgili olarak, en net açıklamayı yapmış oldu.

Bakanlar kurulu toplantısında konuşan Olmert, Londra’da geçen hafta biraraya geldiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bu konuyu görüştüğünü açıkladı. Olmert Erdoğan’a, İsrail uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmiş olması durumunda, bunun kasıtlı bir hareket olmadığını, Başbakan Erdoğan’a ilettiğini söyledi.

Suriye’ye düzenlenen hava saldırısının ardından İsrail uçakları yakıt tanklarını Türkiye topraklarına bırakmış, Ankara da bunun üzerine olayı protesto etmişti. İsrail saldırıyla ilgili hiçbir ayrıntı vermemiş ve olayı resmi olarak doğrulamamıştı.

Suriye ise, İsrail uçaklarının hedef aldığı binanın, uzmanların yorumladığı gibi bir nükleer tesis olmadığını, gerçekte kullanılmayan bir bina olduğunu iddia ediyordu. Ancak geçen hafta Washington’da gösterilen uydu fotoğrafları, Suriye’nin İsrail uçakları tarafından bombalanan binayı, iz bırakmadan temizlediğini ortaya çıkardı.

Bu arada Uluslararası Atom Enerji Dairesi Başkanı Muhammed el Baradey, İsrail’i kendi kanunlarını uygulamakla suçladı.
XS
SM
MD
LG