Erişilebilirlik

26 Ekim Amerikan Basınından Özetler


Washington Times yazarı Austin Bay, PKK’nın Türkiye’yi kışkırtarak Irak’a girmesini sağlamaya çalıştığını savunuyor. PKK’nın yaşanacak bir çatışma ortamı sonrasında bağımsız bir büyük Kürdistan hayali kurduğunu belirten yazar, bu senaryonun gerçekçi olmadığını ve Türkiye’nin asla böyle bir gelişmeyi kabul etmeyeceğini vurguluyor:

"Türkiye askeri ve ekonomik baskıların bazı kesin sonuçlar alacağı düşüncesinde. Bu senaryoya göre bir işgal blöfü ve Amerika’nın diplomatik baskısıyla, Iraklı Kürtler PKK yöneticilerini Türkiye’ye teslim edebilir. Türkiye’nin saldırıya geçmesi ve PKK kamplarını yıkması daha olası bir gelişme. Bu durumda PKK yöneticileri geçmişte olduğu gibi yine kaçarak Iraklı Kürtlerin arasına karışacaktır. Ancak bu kez, PKK yöneticileri Iraklı Kürtler ve Irak hükümeti tarafından silahsızlandırılıp tutuklanacaktır. Türkiye ile Irak arasında bu konuda görüşmeler yapıldığına dair bahse girebilirsiniz."

Los Angeles Times Ermeni Soykırımı tasarısını destekleyen milletvekillerinin tasarının oylanmasının ertelenmesi çağrısında bulunmasını siyasi ve diplomatik baskılara bağlıyor. Haberde, tasarının kabul edilmesi halinde Türkiye’nin göstereceği tepkinin Irak’taki Amerikan askerlerine zarar verebileceği kaydediliyor:

"Tasarıya karşı çıkan Cumhuriyetçiler, oylamanın ertelenmesi girişimini memnuniyetle karşıladı ve Temsilciler Meclisi başkanı Nancy Pelosi’yi böylesine önemli bir dış politika konusunda yanlış hesap yapmakla suçladı. Tasarıyı destekleyenler ise, ertelemenin sadece gerekli siyasi desteği yeniden sağlamak için zaman kazanmaya yönelik olduğunu vurguladı. Türkiye’nin Washington büyükelçisi Nabi Şensoy, tasarının oylamaya konmayacak olmasından memnun olduğunu açıkladı. Amerikalı Ermeni gruplar ise tasarıyla ilgili lobi faaliyetlerini sürdüreceklerini duyurdu."

Washington Post Amerika’nın İran’a karşı yeni yaptırımlar kararı almasını askeri müdahalenin alternatifi olarak yorumluyor. İran’ın bütün uyarılara rağmen nükleer programını sürdürdüğünü belirten gazete, bu yaptırımları son şans olarak değerlendiriyor:

"Eğer bu diplomatik saldırı da başarısız olursa Başkan Bush veya selefi ya İran’ın nükleer güç olmasını kabul etmek ya da nükleer tesislerin yok edilmesi için askeri operasyon talimatı vermek durumunda kalacak. Bu nedenle askeri operasyona karşı çıkanların, bu yaptırımları Bush’un savaş hazırlığı olarak değerlendirmeleri anlamsız ve sorumsuz bir yaklaşımdır. Bush’un savaşa karar verdiği yönünde hiçbir işaret bulunmuyor ve bir çok üst düzey yöneticinin bu yaptırımları savaştan kaçınma yöntemi olarak gördüğü ortada. İran’la savaşa girme ihtimalini artıranlar bu yaptırımları gündeme getirenler değil, onlara karşı çıkanlardır."

New York Times Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı seçim gözlemcilerini engellemeye çalışmasını eleştiriyor. Gazete, Putin’in Aralık ayındaki Parlamento seçimleri ile Mart ayındaki devlet başkanlığı seçiminde anti-demokratik uygulamalara hazırlandığını öne sürüyor:

"Rusya’da, kimlerin aday olabileceği ve televizyondan yararlanabileceği konusunda Kremlin’in belirleyici olmasından dolayı oy verme sürecinin aslında fazla bir önemi yok. 2004 yılındaki devlet başkanlığı seçiminde gözlemcilerin hazırladığı raporda, sağlıklı ve demokratik bir seçim sürecinin işlemediği belirtilmişti. Bugünkü durum ise daha vahim. Putin’in bağımsız gözlemcileri engelleme çabası, bundan çıkarı olan Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan tarafından da destekleniyor."

XS
SM
MD
LG