Erişilebilirlik

'Ermeni Tasarısı Ertelensin'


Amerikan Kongresi’nde görüşülmeyi bekleyen Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin tasarıyı sunan milletvekilleri, tasarının Genel Kurul’da oylanmasının ertelenmesi çağrısında bulundu.

Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi’ye mektup yazan dört Konge üyesi, tasarının daha ileri bir tarihte Genel Kurul’un gündemine alınmasını istedi.

Adam Schiff, Brad Sherman, Anna Eshoo ve Frank Pallone tarafından kaleme alınan mektupta, tasarının bu yılın sonuna doğru veya 2008 yılında oylanması önerildi.

Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin 106 sayılı tasarı Demokrat Partili California milletvekili Adam Schiff tarafından hazırlanmıştı.

Tasarıyı destekleyen Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin sözcüsü, milletvekillerinin çağrısının dikkate alinacağını açıkladı.

Tasarının Dışişleri Komisyonu'nda kabul edilmesinden sonra Türkiye büyük tepki göstermiş; ardından da Bush Yönetimi, Silahlı Kuvvetler, Amerikan basını ve dış politika uzmanları tasarının Genel Kurul'da oylanmaması çağrısında bulunmuştu. Bazı Demokrat Partili milletvekillerinin de desteğini çekmesi, tasarının Genel Kurul'da kabul edilme olasılığını azaltmıştı.

Washington’daki gözlemciler, Pelosi’nin, reddedilme olasılığı varsa, tasarıyı Genel Kurul’un gündemine almayacağını düşünüyordu.
XS
SM
MD
LG