Erişilebilirlik

'Türkiye Sağduyuludur'


Amerikan yönetimi Türkiye’yi sınır ötesi operasyon konusunda uyarırken, PKK’ya karşı harekete geçmesi Irak hükümeti üzerindeki baskıyı arttırmış görünüyor. Sınır ötesi operasyonun sonuçları Amerika’da yoğun şekilde tartışılıyor. Bu konuda farklı görüşler var. Amerika’nın eski Ankara Büyükelçilerinden emekli diplomat Robert Pearson, “Askeri bir operasyon istenen sonucu vermez ve olumsuz sonuçlar üretirse, o noktadan geri adim atmak güç olur.” diyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan uluslararası alanda, her fırsatta PKK’nın Kuzey Irak’tan yaptığı saldırılar yüzünden Türkiye’nin sabrının taştığını tekrarlıyor. Geçtiğimiz günlerde Bağdat’a giden Dışişleri Bakanı Ali Babacan da Iraklı yetkililere aynı mesajı iletti. Türkiye bu konuda ilerleme sağlanmazsa harekete geçmeye kararlı görünüyor. Bunun bir işareti de, Türkiye’nin Irak sınırındaki büyük askeri hareketlilik. Türk Silahlı Kuvvetleri bölgeye asker, araç ve malzeme sevkediyor, Türkiye’nin PKK hedeflerine havadan sınırlı bir operasyonun ötesinde geniş bir kara harekatına hazırlandığı görüntüsü veriyor.

Kongre’deki Ermeni iddialarıyla ilgili tasarı yüzünden gerilen Türk-Amerikan ilişkilerinin, sınır ötesi operasyondan nasıl etkileneceği konusunda farklı tahminler yapılıyor. Amerika’nın eski Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Türkiye’nin Ermeni tasarısı konusundaki tepkisini anladığını söylüyor:

“İkili ilişkilerin güç bir noktada olduğunu düşünüyorum. Konunun tartışılma sürecinde Türkiye’ye daha fazla saygı gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. Temsilciler Meclisinde ne olacağını bekleyip göreceğiz. Umarım herkes konunun ciddiyetini ve Türkiye’yle ilişkilerin önemini bir an önce anlar. Tasarıdan çekilen imzalar bu yönde bir gelişme olduğunu gösteriyor. Türk halkından Amerikan halkına ve dostluğumuza güvenmelerini rica ediyorum. PKK konusuna gelince… Konu son derece ciddi… Türkiye’nin Kuzey Irak’ta böyle bir terörist örgütün barınmasını kabul etmesi mümkün değil. Amerika PKK konusunda bir şeyler yapacağına dair söz verdi. Bu yolda somut gelişmeler olması ve başarı elde edilmesi elbette yarar sağlar. Türkiye’nin meseleleri tüm boyutlarıyla inceleme, bölgedeki daha büyük çıkarlarını hesaplama ve sağduyulu davranma becerisini her zaman takdir ediyorum. Hem Türkiye hem de Amerika açısından oldukça güç bir dönemden geçiyoruz. Ancak ikili ilişkilerin zor sorunları aşabilecek güçte olduğuna inanıyorum. Bence, iki ülke arasında ticaret ve iş dünyası alanında da çok parlak bir gelecek var."

Büyükelçi Pearson, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki PKK hedeflerine karşı askeri operasyon düzenleme dışındaki seçenekleri konusunda da şunları söyledi:

“Evet. Siyasi seçenekler mevcut. Kuzey Irak’taki PKK liderlerine karşı, oradaki yöneticilerin atacakları adımlar son derece yararlı olabilir. İstihbarat alanında işbirliği kanalları işletilebilir. Türkiye, Amerika ve Irak’ın elinde bulunan diğer kaynaklar da kullanılabilir. Dolayısıyla, askeri seçenek dışında başka yollar da var. Askeri seçenek kullanıldığında bunun mutlaka etkili olması şart. Askeri bir operasyon istenen sonucu vermez ve olumsuz sonuçlar üretirse, o noktadan geri adım atmak zor olur. Tarafların doğru kararlar vereceğini umuyorum. Şimdi PKK ile mücadelede Türkiye’ye yardımcı olacak somut sonuçları görme zamanıdır.”

Başbakan Erdoğan 5 Kasım’da Amerika’ya gelmeye hazırlanıyor. Konu, sınır ötesi operasyon ve PKK’yla mücadele. Sınır ötesi operasyon Bağdat’ta ince dengelerle ayakta duran hükümeti de zora sokabilir. Başbakan Erdoğan’ın Washington temaslarının bölgede tansiyonu düşürecek sonuçlar üretip üretmeyeceğini zaman gösterecek.

Haberi dinlemek için yukarıdaki linke tıklayabilirsiniz.

XS
SM
MD
LG