Erişilebilirlik

Kuzey Irak'a Ekonomik Yaptırım Tavsiyesi


Milli Güvenlik Kurulu, PKK ile mücadelede Türkiye'ye destek vermediği gerekçesiyle kuzey Irak yönetimine karşı ekonomik ambargo uygulanması için bakanlar kuruluna tavsiye kararı aldı. Türkiye'yi bölgeye yaptırım uygulamaktan vazgeçirmek isteyen Irak Güvenlik Bakanı Şirvan El-Vaili'nin de aralarında bulunduğu heyet Ankara’da temaslar yapacak.

Hükümete 'gerektiğinde' sınırötesi operasyon için yetki veren tezkerenin TBMM'de kabülünün ardından, Hakkari-Dağlıca'da PKK ile Türk askeri arasında çıkan çatışma, Ankara'nın kuzey Irak'a karşı alınacak askeri, siyasi ve ekonomik önlemler için yürüttüğü çalışmayı hızlandırdı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında ilk kez toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK), PKK ile mücadelede Türkiye'ye destek vermediği gerekçesiyle Irak'a karşı alınacak tüm önlemleri değerlendirdi. Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın, Bağdat hükümetiyle kurduğu temasları anlattığı, Irak'a karşı uygulanacak olası yaptırımlar konusunda Dışişleri Bakanlığı'nın özel sunumda bulunduğu MGK toplantısı 5 buçuk saat sürdü. Toplantıdan önce kurul üyelerine öğle yemeği veren Cumhurbaşkanı Gül'ün, Hakkari-Dağlıca'daki çatışmayla ilgili olarak komutanlardan bilgi aldığı belirtildi.

Kurulda alınan kararlar yazılı bir açıklamayla kamuoyuna duyuruldu. Açıklamada, terör saldırılarına karşı halkın tepkisini 'sağduyu' ile ortaya koyacağına olan inanç vurgulanırken, 17 Ekim'de TBMM'de kabul edilen hükümet tezkeresi çerçevesinde PKK'ya karşı alınması düşünülen siyasi ve askeri tedbirlerin kurulda görüşüldüğü belirtildi. Açıklamada, "Bölgede bölücü terör örgütünü doğrudan veya dolaylı şekilde destekleyen gruplar üzerinde öncelikle alınması gereken ekonomik tedbirlere ilişkin olarak bakanlar kuruluna tavsiyede bulunulması kararı alınmıştır" ifadesi yer aldı.

'Ambargo sadece K. Irak'ı kapsayacak'

MGK'nın tavsiye niteliğindeki bu kararının uygulanması için Bakanlar Kurulu'nda onaylanması gerekiyor. Bakanlar Kurulu'ndan önümüzdeki günlerde çıkması beklenen onayın ardından kararın uygulanması gündeme gelecek. Peki, Irak'a ekonomik ambargo ne anlama geliyor? Konuya ilişkin kapsamlı açıklamayı Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yaptı ve ambargonun sadece Kuzey Irak'ı kapsayacağının sinyallerini verdi. Ankara bu noktada, başta elektrik olmak üzere kimi ihracat kalemlerinde Kuzey Irak'a karşı sınırlamaya gitmeyi planlıyor. MGK'da yapılan değerlendirmelere göre; Irak'la yapılan ticarette 2006 sonu itibariyle 2 milyar 200 milyon Dolar'lık dış ticaret hacmine ulaşan Türkiye için Habur Sınır Kapısı da kilit önem taşıyor. Ankara, Bölgesel Kürt Yönetimi'nin denetimindeki Habur Sınır Kapısı'na yeni bir alternatif yaratmak için başlattığı tüm girişimlerden sonuç alamamıştı. Ancak, bu kez Amerika'nın da desteğinin alınarak Habur'a alternatif yeni bir kapının açılma sürecinin hızlandırılabileceği ve Kürt yönetiminin Habur'dan geçişlerden elde ettiği kazancın kırılabileceği hesaplanıyor.

Irak'tan heyet

Bölgeye yaptırım uygulanmamasını isteyen Irak yönetimi ise Ankara'ya, aralarında Irak Ulusal Güvenlik Bakanı Şirvan El Vaili'nin de bulunduğu üst düzey bir heyet gönderiyor. Heyetin asıl amacı, Ankara'nın Kuzey Irak'a olası sınırötesi operasyonunu önlemek için Türkiye ile terörle mücadelede işbirliği yapmanın yollarını bulmak. Irak Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı yetkililerinin yer alacağı heyetin Ankara'da Genelkurmay, Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı'nda temaslarda bulunması bekleniyor. Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Bağdat ziyaretinden dönüşünde heyetle ilgili olarak heyetin PKK'nın Irak'taki varlığına son verilmesi için somut önerilerle Ankara'ya gelmesini istediklerini dile getirmişti.

DTP'den çağrı

Öte yandan PKK'yı terör örgütü kabul etmediği için eleştirilen DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Hakkari'deki çatışmanın ardından kendisinden haber alınamayan 8 askerin PKK'nın elinde olduğunu söyledi ve askerlerin iadesi için PKK'ya çağrıda bulundu. Türk, askerlerin ailelerine teslim edilmesi için arabuluculuk yapıp yapmayacakları konusunda ise koşullar oluştuğunda gerekli çalışmaları yapacaklarını dile getirdi.

XS
SM
MD
LG