Erişilebilirlik

NATO Toplantısı Bitti


NATO uluslararası bunalımlar sırasında kullanılması planlanan çevik güçte kesinti yapılmasına karar verdi.

Amerika eski Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in çabalarıyla kurulan 25 bin askerlik kuvvet, 5 gün içinde dünyanın her yerine müdahale edebilecek kapasitede.

Hollanda’daki NATO Savunma Bakanları toplantısında alınan karar, NATO’nun Afganistan’daki asker sayısını en az 40 binde tutmak istemesiyle ilgili.

Haberlere göre Amerika Savunma Bakanı Robert Gates, NATO ülkelerinden Afganistan’a daha fazla asker göndermelerini istedi.

Afganistan, Kosova ve dönüşüm resmi gündem maddeleriyle toplanan NATO Savunma Bakanları’nın ele aldığı en sıcak konulardan birini de Türkiye’nin olası Kuzey Irak operasyonu ve terörle mücadele oluşturdu.

Aslında NATO’nun terörle mücadele konusunu toplantıdan toplantıya gündem maddesi olarak ele alması diye bir uygulama yok çünkü Türkiye’nin de büyük katkıları sonucunda bu konu yıllardır NATO’nun daimi gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Hollanda’nın Noordwijk kentinde gerçekleştirilen toplantıda Türkiye, Mlli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından temsil edildi. Gönül, toplantı sırasında yaptığı konuşma ve ikili düzeydeki temaslarında Türkiye’nin son gelişmeler karşısındaki tutumu ve kararlılığı konusunda müttefik ülkelere bilgi verdi.

Gönül, bugüne kadar yürütülen çabaların ve son olarak teröristlerle mücadele konusunda Irak’la imzalanan işbirliği anlaşmasının beklenen sonuçları henüz vermediğini, pek çok insan kaybına neden olan terör saldırılarının kamuoyunda haklı bir infiale yol açtığını, sabırların tükendiğini muhataplarına anlattı. Gönül, Türkiye’nin girişimlerinin terörle mücadele odaklı olduğunun altını çizerken Ankara’nın Irak’ın toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine verdiği önemi vurguladı. Milli Savunma Bakanı NATO ve üyelerinin de terörün her çeşidine karşı birlik ve dayanışma içinde olmaları gereğini vurguladı. NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer de İttifak’ın, terörizmle mücadelesini soğukkanlı bir şekilde sürdüren Türkiye ile tam dayanışma içinde olduğunu söyledi.

Soğuk Savaş’ın sona ermesinin ardından, belli bir dönem varlık sebebi sorgulanır hale gelen NATO, dönüşüm konusunu da öncelikli gündem maddeleri arasında tutmayı sürdürüyor. 2006 sonunda tam operasyonel hale gelen Acil Mukabele Gücü de İttifak’ın en önemli dönüşüm projelerinden biri durumunda. Bu gücün yaşadığı asker, teçhizat sorunları ve bütçe açığı da savunma bakanlarının gündemindeydi. İttifak üyesi ülkelerin kara, deniz ve hava kuvvetlerinden gelen araç ve askerlerden oluşan Acil Mukabele Gücü’nün, bir kriz halinde 15 ila 30 gün içinde harekete geçirilebilecek yetenekte ve dünyanın her yerinde görev yapabilecek yapıda olması öngörülmüştü. Bakanlar, Türkiye’nin 2 bin 750 kişilik bir katkı yaptığı 25 bin kişilik Acil Mukabele Gücü’nde hazır bekletilecek birliklerin sayısının düşürülmesi konusunda anlaştılar.

Sayının düşürülmesinde en önemli etkeni başta ABD olmak üzere müttefik ülkelerin vaat ettikleri asker ve teçhizat sayısını Afganistan ve Kosova’da süren operasyonları gerekçe göstererek azaltmaları oluşturuyor. Acil Muakbele Gücü’nün yeni yapısı ve görev tanımı önümüzdeki dönemde karara bağlanacak. Acil Mukabele Gücü’nde indirime gitemyi düşünen NATO, Kosova’daki 16000 kişilik gücün ise aynı seviyede tutulması konusunda uzlaştı. Afganistan’da güç artırımına da 9 ülke az sayıda askerle de olsa olumlu yanıt verdi.

ABD tarafından önerilen ve özellikle İran’dan gelebilecek saldırılar için planlanan füze kalkanı konusunda da büyük bir ilerleme söz konusu değil. Bunun en önemli nedenini ise Rusya’nın tutumunda fazla bir değişiklik olmaması oluşturuyor. Avrupalı müttefikler genel anlamda ABD’nin projesine destek veriyorlar. Ancak balistik bir tehdit olmasına karşın bu tehdidin zaman açısından yakınlığı konusunda görüş ayrılıkları söz konusu.

XS
SM
MD
LG