Erişilebilirlik

'Operasyondan Bilgimiz Yok'


Amerikalı yetkililer Türkiye’ye itidal tavsiye ederken Türkiye de Irak topraklarındaki PKK üslerini bombalıyor. Amerika ayrıca, Iraklı Kürt liderlerden kuzey Irak’ta saklanan PKK’lıları da etkisiz hale getirmelerini istiyor.

Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, Amerika’nın gerginliğin tırmandığı bir ortamda Türkiye ve Irak’a itidal çağrısında bulunduğunu söyledi. Sözcü ortak sorunun ve ortak düşmanın PKK olduğu konusunda, iki ülkenin anlaştıklarını kaydetti. Türk yetkililer Irak’taki PKK hedeflerinin bombalandığını belirtiyor. Buna karşılık Amerikan Genel Kurmay Operasyon Planlama Direktörü Tüm General Richard Sherlock Türkiye’nin Irak’a sınır ötesi saldırılarından haberdar olmadığını söyledi. Amerikalı General Savunma Bakanlığı brifinginde şöyle konuştu:

“Türk hava saldırılarından veya sınır ötesi operasyonlar hakkında bilgim yok. Sadece, sayıları birkaç yüz civarında küçük bir askeri birliğin uzun yıllardır Irak’ta gözlem yaptığını ve PKK hakkında istihbarat topladığını biliyorum.”

General Sherlock Amerika’nın sınırdaki gerginliği gidermek için Türkiye ve Irak’la görüşmeler yaptığını da kaydetti.

“Bu bölgenin güvenliğini korumakla sorumluyuz. Bu konunun Türkiye ile Irak arasındaki bir mesele olduğuna inanıyoruz. Türkiye uzun yıllardır değer verdiğimiz müttefikimiz, Irak ise teröre karşı yürüttüğümüz savaşta müttefikimizdir. Her ikisiyle de temaslarda bulunuyoruz. Şu anda biz bu meseleye diplomatik çözüm ve cevaplar arıyoruz.”

Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda, yaptıkları çalışmaları anlattı. Rice, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la konuştuğunu ve kendisine büyük bir müdahalenin daha büyük istikrarsızlık yaratacağını söylediğini bildirdi. Condoleezza Rice ayrıca Iraklı Kürt liderlerin PKK’ya karşı harekete geçme yükümlülüğü altında olduklarını da yineledi:

“Başbakan Erdoğan’la ve Iraklı Kürt liderlerle Pazar günü bu meseleyi görüştüm. Başbakan Erdoğan’a Amerika’nın bunu son derece ciddiye aldığını söyledim. İşin en başında, “Irak PKK terörizminin Türkiye’ye zarar vereceği bir yer olmamalıdır” dedik.”

Irak’tan yüksek düzeydeki bir heyet görüşmeler için bugün Ankara’ya gidiyor.

XS
SM
MD
LG