Erişilebilirlik

'Milli Güvenlik Ekonomik Kaygıların Üstünde'


Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası yıllık Sonbahar toplantıları için Washington'da bulunan ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye'nin olası bir sınırötesi operasyonundan; IMF ve Dünya Bankası ile ilişkilerine kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan Şimşek, ulusal güvenlik sözkonusu olduğunda askeri harekatın ekonomik boyutlarının ikinci planda kalacağını kaydetti.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Amerika’daki resmi temasları sırasında IMF başkanı Rodrigo de Rato, Dünya Bankası başkanı Robert Zoellick ve Amerika Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke’yle görüşmeler yaptı. Bakan ayrıca, uluslararası finans kurumları, banka ve kredi derecelendirme kuruluşlarının üst düzey yöneticileriyle biraraya geldi. Görüşmelerinde Türk ekonomisinin son yıllarda attığı önemli adımları ve bundan sonra gerçekleştirilecek reformları muhataplarına aktardığını belirten bakan Mehmet Şimşek, IMF yetkilileriyle 7. gözden geçirme görüşmelerinin yapıldığını, ayrıca Uluslararası Para Fonu bünyesinde yürütülen kota ve yönetim reformu konularında etkin bir üye olarak Türkiye’nin görüşlerini ilettiklerini belirtti. Şimşek ayrıca, hem IMF hem de uluslararası finans kuruluşlarının yetkilileriyle küresel ekonomik gelişmeleri değerlendirdikleri, bu çerçevede Türk ekonomisinin genel görünümü, büyüme verileri ve yabancı yatırım akışının ele alındığını kaydetti. Bakan Şimşek, IMF ile ilişkilerin hangi noktada olduğu yönündeki bir soruya şu yanıtı verdi: "Benim şahsi görüşüm, biz borçlarımızı ödedik, ödemeye devam ediyoruz. O anlamda mali desteğe ihtiyacımız yok. Bizim için asıl olan şu; biz yapacağımız reformlarla, uygulayacağımız ekonomik politikalarla Türkiye'mizi öyle bir güçlü noktaya getireceğiz ki bir daha bu türden programlara ihtiyacı olmasın. Bu konuda da epey mesafe kaydettik. Bundan sonraki dönemde de daha yapacağımız çok sey var. Özellikle ikinci üçüncü nesil diyeceğimiz türden bir çok reformun uygulamaya konması gerekiyor. Bu konuda da tabi ki siyasi irade var. Hükümetimiz güçlü bir yetki aldı seçimlerden. Ona göre de davranacağız. O sorumluluğun bilincindeyiz."

Türkiye’nin kuzey Irak’a olası bir operasyon yapması konusunda açıklamalarda bulunan Bakan Şimşek, bu konunun Türkiye’nin milli güvenliği ile doğrudan bağlantılı olduğunu ve terörün engellenmesi için ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi. Türkiye’nin sınırötesi operasyonunun uluslararası mali piyasalara etkisine de değinen Bakan Şimşek, Türkiye’nin olası harekatına bağlı olarak petrol fiyatlarının artacağı yorumlarına katılmadığını belirtti. Türkiye’nin böyle bir kaygıyla hareket etmeyeceğinin altını çizen Mehmet Şimşek şöyle konuştu: "Türk ekonomisi çok güçlü. Dolayısıyla böyle bir harekatı tabi kaldırır. Bu türden milli güvenlik konularında bu işin kaynağı falan gündeme gelmez. Önemli olan Türkiye'nin milli güvenliğidir. Bu konu için gerekli her türlü kaynağı güvenlik güçlerimize sunacağız. O konuda kimsenin kaygısı olmasın."

Türkiye’ye gelen yabancı yatırımcıların, üretimden çok portföy yatırımı yapmasını eleştirenlere karşı, Bakan Şimşek, bu yatırımlardan gelen sıcak paranın, hem Türkiye’nin dış borçlarının ödenmesinde hem de rezervlerin arttırılmasında kullanıldığını belirterek, portföy yatırımlarının ekonomide kırılganlık gibi görüldüğünü ancak bunu dengeleyecek gelişmelerin de varlığına dikkat çekti. Türkiye’nin rezervlerini 72 milyar dolara çıkardığını kaydeden Mehmet Şimşek, ekonominin emin adımlarla büyüdüğünü ve bu hızlı büyüme için gerekli kaynaklara sahip olduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG