Erişilebilirlik

Erdoğan Brown’la Görüştü


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Londra’da İngiltere Başbakanı Gordon Brown’la görüştü. Erdoğan ayrıca İngiltere’de bulunan İsrail Başbakanı Ehud Olmert’le de bir görüşme yaptı.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown PKK terörünü kınadıklarını ve Türkiye’nin teröre karşı mücadalesini desteklediklerini açıkladı. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmeden sonra yapılan ortak basın toplantısında Gordon Brown, terörle mücadelesinde Türkiye’ye her türlü desteği vereceklerini açıkladı. Brown, son PKK saldırısında 12 Türk askerinin hayatını kaybetmesi ve sekiz askerin kaybolmasından üzüntü duyduklarını kaydetti.

İngiltere Başbakanı, “PKK ve onun şemsiyesi altındaki bütün örgütleri yasakladıklarını” hatırlattı. Brown, “içinde bulunduğu güç durumdan çıkması için Türkiye’ye yardım edeceklerini” vurguladı ve iki ülkenin terörizme karşı işbirliği yapacaklarını belirtti. Gordon Brown, Irak’ın içinden kaynaklanan soruna “diplomatik yollardan” çözüm bulmaya çalıştıklarını açıkladı ve Irak hükümeti ve diğer ülkelere de bu sorunun aşılması için görev düştüğüne dikkat çekti. Brown, Türk halkının acılarını anladıklarını ve teröristlerin Irak’tan Türkiye’ye sızarak eylemde bulunmalarının önlenmesi gerektiğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan ise Gordon Brown’la kendisinden önceki başbakan Tony Blair döneminde olduğu gibi yakın bir çalışma arzuladıklarını kaydetti ve iki ülke arasındaki gittikçe artan ticaret ve dostluğa dikkat çekti. Başbakan Erdoğan, Irak ve terör konusunda “Türkiye’nin kendini savunma hakkı” olduğunu vurguladı. Başbakan Erdoğan Londra’da daha sonra yatırımcılara hitaben yaptığı konuşmada da, Türkiye’nin Irak’a karşı ticari kısıtlamalara gidebileceği uyarısında bulundu.

Bu arada Türkiye ve İngiltere, Irak’ın Basra bölgesinde bir sanayi bölgesinin kurulması konusunda birlikte çalışma kararı aldı.

Londra’daki görüşmeler sırasında Türkiye ve İngiltere bir “stratejik ortaklık belgesi” imzaladı. Belge uyarınca iki ülke “stratejik önceliğe sahip konularda” altı aylık dönemlerle düzenli danışmalarda bulunacak. Bu konular arasında, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği, Kıbrıs Türklerine yönelik izolasyanların kaldırılması, savunma ilişkilerinin güçlendirilmesi, terörle mücadele, yasadışı göç, uyuşturucu ticaretiyle örgütlü suçlara karşı mücadele ve Türkiye’de bir İngiliz üniversitesi kurulması da bulunuyor.
XS
SM
MD
LG