Erişilebilirlik

22 Ekim Amerikan basınından Özetler


New York Times PKK saldırısı sonucu 12 Türk askerinin öldürülmesi üzerine Türk ordusunun derhal Irak’a gireceği endişesinin arttığını yazıyor. Sabrina Tavernise imzalı haberde, Başbakan Erdoğan’ın Amerikan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’la yaptığı görüşme sonrasında, operasyon kararını ertelediği belirtiliyor:

"Dün, Irak sınırından sadece üç mil uzakta büyük bir Kürt militan grubu tarafından düzenlenen saldırı, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye yönelik saldırılarını giderek artıran militanlar açısından bir provokasyon olarak görülüyor. Bir NATO üyesi olan Türkiye’nin sınır ötesi operasyon düzenlemesi, bölgeyi denetim altında tutan Amerika açısından büyük bir sıkıntı yaratabilir. Türkiye’nin Kuzey Irak’a girmesi, zaten Amerikan karşıtlığının yüksek olduğu bölgede, istikrarın sağlanmasını daha da zorlaştırabilir."

Washington Post Türk askerlerine yönelik saldırının, Irak’tan sızan bir grup tarafından düzenlendiğini kaydediyor ve bu saldırının, sınır ötesi operasyon yapılması konusunda Türk hükümeti üzerindeki baskıyı artıracağı görüşüne yer veriyor:

"Üst düzey Türk askeri ve sivil yetkililer, dün akşam olağanüstü bir toplantı yaparak atılacak adımları görüştüler. Türkiye, dün gece de Kuzey Irak sınırındaki bölgeleri bombalamayı sürdürdü. Bölgedeki köylüler peşmerge güçlerinin sınıra doğru harekete geçtiğini bildirdi. Sınır bölgesinde oturan Iraklılar, bazı evlerin yıkılmasına ve bir çok kişinin evini terk etmesine neden olan şiddet olaylarının artmasından endişe ediyor."

Los Angeles Times Amerika’nın Irak’ı işgaliyle birlikte Kürt sorununun, Amerika’nın da sorunu haline geldiği yorumunda bulunuyor. Gazete, Türkiye’nin PKK terörünün önlenmesi konusunda Amerika’ya yönelttiği eleştirilerin de haklı olduğunun altını çiziyor:

"Kürt terörünün önlenmesi konusundaki başarısızlık, Amerika ile Türkiye arasındaki 50 yıllık ittifakın sona ermesine yol açabilir. Amerika, en azından Kürt liderlere, kendi bölgelerini temizlemeleri konusunda baskı yapabilir veya PKK liderlerinin yakalanması için Amerikan Özel Güçlerinden bir kısmını görevlendirebilir. Gelişmeleri pasif biçimde izleyen Kürt liderler, eğer Amerika ile Türkiye’nin PKK’ya karşı ortak bir NATO operasyonu başlatmayı planladığını öğrenirlerse, acaba PKK’ya karşı harekete geçmekte daha istekli olurlar mı? Washington bu sorunun cevabını öğrenmelidir."

Christian Science Monitor Irak’ın Şii, Sünni ve Kürtler arasında üçe bölünmesini, tarihsel gerekçelerle savunan bir makaleye yer veriyor. Ortadoğu uzmanı Brien Browne tarafından yazılan makalede, Ortadoğu ve Afrika’da, sınırların, dış güçler tarafından yapay biçimde çizildiği ifade ediliyor ve Irak’ın gerçek anlamda hiçbir zaman bir ulus olmadığı vurgulanıyor:

"Amerikan ve koalisyon güçlerinin Irak’taki varlığından bağımsız olarak bölgede barış, ancak tarihsel güçlerin ortaya çıkmasıyla sağlanabilir. Aslında bu süreç, kuzeydeki Kürt bölgesinde zaten başlamış durumda. Irak’taki savaşın uzun vadeli çözümü, üç ayrı ulusal kimlik ve bağımsızlığa doğru adım atılmasına müdahale etmemekten geçmektedir. Zaten önlenmesi mümkün olmayan bu sürece, dış güçler karışmamalıdır."

XS
SM
MD
LG