Erişilebilirlik

Berlin Templehof Havalimanı Kapatılıyor


Almanya’nın başkenti Berlin’in onyıllardır dünyaca tanınan simgeleri arasında yeralan Tempelhof Havalimanı kapatılıyor. Adolf Hitler döneminde inşaa edilen, halen dünyanın en büyük havalimanları arasında yeralan ve Berlin’deki Türklerin en yoğun olarak oturduğu bir bölgede bulunan Tempelhof, yolcu sayısının azalması nedeniyle tarihe karışmak üzere.

Tempelhof'un kapatılmasıyla esasında bir efsane sona erecek. Adolf Hitler'in, 1930'lı yıllarda yaptırdığı Tempelhof Havalimanı, Alman tarihinde ayrı bir önem taşıyor. Havalimanının özellikle terminal binası Berlin’de Nazi dönemin son mimari tanıklarından biri. 300 bin metrekare alana sahip havalimanını bir at nalı şeklinde çevreleyen bina, aynı zamanda Avrupa’nın en uzun binası özelliğine de sahip. Havalimanının Berlin’in batısı için ise ayrı bir özelliği var. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Doğu Almanya’nın ve Berlin’in doğusunun Sovyetler tarafından işgaline karşı direnişin simgesi sayılıyor Tempelhof. O zamanlar binlerce Amerikan uçağının, bir yıla yakın işgal süresince insani yardım malzemesi, yiyecek ve içeceği Tempelhof’a taşıyarak, Batı Berlin’i ayakta tutabilmesi Almanların unutamadığı bir olay. Ancak Tempelhof’un yıldızın parladığı günler ancak tarih kitaplarında bulunabiliyor. Berlin’deki diğer iki havalimanı ile rekabet edemeyen ve kentin ortasında olması nedeniyle uluslararası uçuşlara da olanak sağlayamayan Tempelhof’u bir yıl içinde kullanan yolcu sayısı 200 bin civarında, zarar etmemesi için en az 1,5 milyon yolcuya ihtiyaç duyuluyor. Havalimanının kapatılmasına yönelik eleştiriler ise yoğunlaşıyor. İş çevreleri kısa mesafeli uçuşların zaman kazanımı açısından bu alandan sürdürülmesini savunurken, Tempelhof’un Türk nüfusu da havalimanın kapatılmasına kendi nedenleriyle karşı çıkıyor.

Tempelhof’un 2008 sonu için planlanan kapatılması sonrasında, devasa alanın ne yapılacağı konusu ise netlik kazanmış değil. Berlin Senatosu havalimanının pistini parka çevirmeyi planlarken, binalarında devlet dairesi olarak kullanılması konuşuluyor.

XS
SM
MD
LG