Erişilebilirlik

Talabani'den PKK'ya Çağrı


Irak'ın Kürt Cumhurbaşkanı Celal Talabani, PKK'yı ya silahlarını bırakmaya ya da Irak'ı terketmeye çağırdı.

Talabani, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi yakınında 12 Türk askerinin ölümüyle sonuçlanan PKK saldırısından sonra, Irak'ın kuzeyindeki Kürt Yönetiminin Başkanı Mesud Barzani ile birlikte düzenlediği basın toplantısında PKK'ya barışçı yöntemler çağrısında bulundu, aksi halde Irak'ı terketmesini istedi.

Barzani ise basın toplantısında, Türkiye'nin kuzey Irak'a sınırötesi askeri operasyon düzenleme olasılığı konusunda, bölge halkının yabancı güçler tarafından girişilecek bir saldırıya karşı kendisini savunacağını söyledi.

Bu arada Iraklı yetkililere göre, Yüksekova yakınındaki saldırı ve onu izleyen çatışmalar sırasında Türk kuvvetleri kuzey Irak topraklarına top ateşi açtı. Bu ateşin herhangibir can kaybına yolaçmadığı belirtildi.

Öte yandan Kürt haber kaynakları, PKK'nın, Yüksekova yakınındaki saldırıda daha çok askerin öldüğünü, ölen PKK'lı sayısının ise daha az olduğu yolundaki açıklamasını yayınlıyor. PKK saldırıda bazı askerleri rehin aldığını da öne sürüyor. Genelkurmay Başkanlığı'ndan ise bu konuda herhangibir açıklama yapılmadı.

Bu arada yine Yüksekova'da bir minibüste meydana gelen patlamanın 17 sivilin yaralanmasına yolaçtığı bildiriliyor.

Hakkari yakınında 12 askerin şehit olması ve 16'sının yaralanmasıyla sonuçlanan PKK saldırısı, bugün Türkiye'de çeşitli şehirlerde yapılan gösterilerle protesto edildi.

XS
SM
MD
LG