Erişilebilirlik

Referandumdan 'Evet' Çıktı


Türk seçmenler Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişikliği paketine ilişkin referanduma katılmak üzere sandık başına gitti.

Yüzde 99'u açılan sandıklardan çıkan sonuca göre seçmenlerin yüzde 69'u “Evet”, yüzde 31'i “Hayır” oyu verdi.

Katılım oranının da yüzde 65 olduğu açıklandı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’yle Demokratik Toplum Partisi, anayasa değişikliklerine destek verirken, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi “Hayır” oyu verilmesi çağrısı yaptı.

Yeni anayasa değişikliği paketi şu anda yedi yıl olan cumhurbaşkanlığı süresini beş yıla indirilmesini ve bir kişinin en fazla iki kez cumhurbaşkanı seçilebilmesini öngörüyor. Ayrıca parlamentonun görev süresi beş yıldan dörde indiriliyor.

Anayasa değişikliği, cumhurbaşkanının gerektiğinde iki tur seçimle belirlenmesine de fırsat tanıyor. Buna göre, adayların ilk oylamada yüzde 50’den fazla oy alamaması durumunda iki hafta sonra yapılacak yeni oylamada, en fazla oyu alan iki adayın yeniden seçimlere girmesi öngörülüyor.

Bazı gözlemciler, halk oylamasından “Evet” sonucunun çıkması durumunda, mevcut cumhurbaşkanının ve parlamentonun görev süresinin tartışmalı hale gelebileceğini belirtiyor.

XS
SM
MD
LG